PoradyOrganizacjaZa małe na sprzątanie? Oto co w domu mogą robić nawet najmłodsze dzieci

Za małe na sprzątanie? Oto co w domu mogą robić nawet najmłodsze dzieci

Dziecko sprząta w pokoju.
Dziecko sprząta w pokoju.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | triocean

11.04.2024 09:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy istnieje idealny wiek na wdrożenie obowiązków domowych u dzieci? Według jednej z mam dwulatek może wykonywać już część obowiązków. Jej dzieci od najmłodszych lat sprzątają i wykonują drobne prace domowe. Jak sama przyznaje, wiele osób zarzuca jej wykorzystywanie dzieci, lecz ona sama uważa, że wdrażanie dobrych nawyków jest potrzebne od pierwszych chwil życia.

Wycieranie rozlanego soku, wspólne zbieranie zabawek czy odkładanie kubeczków do zlewu to tylko kilka punktów z listy obowiązków dzieci, jaką opublikowała Agnieszka z profilu @prostaorganizacja na serwisie Instagram. Jej dzieci sprzątają swój bałagan, choć mają zaledwie kilka lat. Co jeszcze znalazło się na liście insta mamy?

Domowe prace dopasowane do wieku dzieci. Kiedy maluch może zacząć sprzątać?

Proszenie rocznego dziecka o cokolwiek jest raczej bezcelowe, lecz w przypadku dwu i trzyletnich dzieci mogą pojawić się pierwsze obowiązki domowe. Nie są to żadne ciężki prace, a raczej wskazanie obszarów, które powinny zainteresować malucha. Zdaniem Agnieszki sprzątanie zabawek do pudełka i ścieranie rozlanego soku to nic trudnego, tak więc każde, nawet najmniejsze dziecko powinno mieć takie obowiązki w domu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na jej liście znajdziemy również wrzucanie ubrań do kosza na pranie. Czy to duże wymagania względem dzieci? Niedawno pisaliśmy o amerykańskiej mamie, która twierdziła, że jeśli jej dzieci nie przyniosą brudnego prania do kosza, będą chodzić w brudnych ubraniach. Miało to na celu wprowadzenie stosownej dyscypliny i nauczenia dzieci, że mama to też człowiek i nie jest w stanie robić wszystkiego w domu.

Dzieci do lat trzech mogą również odnosić swoje kubeczki i talerzyki do zlewu. To niewielki gest, a pomaga wyrobić zdrowy nawyk odkładania brudnych naczyń w odpowiednie miejsce. Agnieszka ma też starsze dzieci. Ich lista obowiązków jest nieco dłuższa!

Jak wychować małe dzieci? Zaangażuj je w prace domowe

Starsze dzieci, do pięciu lat mają dłuższą listę zadań do wykonania. Poza powyższymi podpunktami takie dziecko powinno uczyć się, jak ścielić swoje łóżko by zawsze było schludne. Insta mama dodaje, że warto wdrożyć taki obowiązek jak parowanie skarpetek. Poza pożytecznym aspektem tego zadania dziecko ma swego rodzaju zajęcie i zabawę w jednym.

Starsze dzieci mogą sprzątać swoje zabawki i układać je na półkach. Dzięki temu nie ma mowy o ciągłym bałaganie, który sprzątają jedynie rodzice. Po każdej zabawie trzeba poświęcić pięć minut na uporządkowanie rzeczy, a stanowisko do zabawy będzie gotowe na następny dzień.

Kiedy mama sprząta w domu, dobrze jest dać maluchowi ściereczkę i pokazać, jak wyciera się różne meble. Z czasem załapie, że kurz, plamy i zacieki wymagają regularnego czyszczenia. To nie jest ciężka praca, a może bardzo odciążyć rodzica. Czy dzieci powinny sprzątać? Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy z rodziców. Faktem jest to, że wdrażanie dobrej organizacji od najmłodszych lat niesie wiele korzyści.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także