Uroda6 błędów w czasie kąpieli. Mało kto nie popełnia żadnego

6 błędów w czasie kąpieli. Mało kto nie popełnia żadnego

Czy jest coś przyjemniejszego, niż ciepła kąpiel po długim i stresującym dniu? To czynność, której uczymy się jako dzieci i nie ma w niej żadnej filozofii. Wystarczy namydlić ciało i spłukać je wodą. Okazuje się, że większość z nas popełnia szereg błędów, które pogarszają kondycję naszej skóry.

Kobieta bierze prysznic.
Kobieta bierze prysznic.
Źródło zdjęć: © Freepik | user18526052

24.03.2024 16:33

Kąpiel to absolutna podstawa higieny. Myjemy się automatycznie, nie zastanawiając się, czy robimy to dobrze, czy też nie. W końcu nie da się tego zepsuć, przynajmniej w teorii.

W praktyce większość z nas robi to źle, narażając swoją skórę na dotkliwe przesuszenie czy alergię. Jak się kąpać, żeby nie zaszkodzić swojej skórze? Przedstawiamy listę szkodliwych nawyków kąpielowych, które prowadzą do uszkodzenia skóry.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wygląda idealna kąpiel?

Kąpiel działa niemal terapeutycznie. Woda zmywa z nas cały stres i napięcie nagromadzone w ciągu dnia. W wannie chciałoby się leżeć godzinami, ale czy to aby na pewno dobry pomysł? Gdyby skóra mogła mówić, powiedziałaby głośne "nie". Długotrwały kontakt z wodą powoduje uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, który odpowiada za poziom nawilżenia skóry. Naruszenie tej naturalnej bariery prowadzi do poważnego przesuszenia, a nawet świądu. Ile powinna trwać kąpiel, żeby nie przesuszała skóry? Nie dłużej niż 10 minut.

Kąpiesz się w gorącej, niemal parzącej wodzie? Mięśnie z pewnością skorzystają, jednak twoja skóra tylko na tym traci. Gorąca woda narusza wspomnianą już warstwę hydrolipidową. To samo dotyczy zimnej wody. Polewanie ciała zimną wodą to popularny zabieg, który ujędrnia skórę i redukuje widoczność cellulitu, jednak negatywnie oddziałuje na kondycje skóry. Jaka woda będzie najlepsza? Ciepła, o temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza.

Używasz gąbki do kąpieli? Czym prędzej ją wyrzuć

Gąbka to popularny produkt, który spienia mydło i jednocześnie peelinguje skórę w trakcie kąpieli. Niestety, na gąbce mnoży się mnóstwo bakterii, które przenikają na skórę, tworząc na niej niedoskonałości. Jeśli borykasz się z rogowaceniem okołomieszkowym, gąbka mogłaby zaostrzyć stan zapalny.

Czym jest rogowacenie okołomieszkowe? To łagodna zmiana skóry charakteryzująca się zaczerwienieniem wokół mieszków włosowych. Schorzenie dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jak poradzić sobie z rogowaceniem okołomieszkowym? Stosuj łagodne mydła z wysoką zawartością substancji nawilżających, takich jak kwas hialuronowy, niacynamid czy aloes z domieszką kwasu salicylowego (rozpuszcza zrogowaciały naskórek). Jeśli twoja skóra jest przesuszona, zadbaj o to, aby stosować nawilżające żele lub mleczka pod prysznic o delikatnym i naturalnym składzie.

Najczęstszym błędem w trakcie kąpieli jest… nieprawidłowa kolejność mycia poszczególnych części ciała. Kąpiel należy zacząć od umycia włosów i spłukania szamponu. Po spłukaniu detergentu można przejść do umycia reszty ciała. Dlaczego to aż takie ważne? Piana po szamponie czy odżywce może przyczynić się do powstania zmian trądzikowych na twarzy, karku i plecach. Pamiętaj też o tym, aby nie przesadzać z myciem. Jeden prysznic w ciągu dnia w zupełności wystarczy. Częsty kontakt z wodą prowadzi do bolesnego przesuszenia skóry. Trzymaj się tych kilku prostych zasad, a będziesz cieszyć się miękką i gładką skórą.