A może by tak adoptować jajo pingwina? Nietypowa akcja na Wielkanoc
31.03.2024 16:18, aktual.: 31.03.2024 17:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jajka to klasyczne symbole świąt Wielkanocnych, bez których nie miałyby one swojego klimatu, a przede wszystkim smaku. Ile ludzi, tyle różnych form przygotowania jajek lub ich dekoracji, ale mało kto wie, że oprócz kurzych jajek warto postawić na te składane przez pingwiny. Czy to wielkanocny cud adopcyjny?
Z pewnością nie każdy zdaje sobie sprawę, że pingwiny również składają jajka i to całkiem spore, ale tym razem zwierzęta te są w poważnych tarapatach. W ostatnim czasie fundacja SANCCOB z Afryki zachęca wszystkich miłośników Wielkanocy, aby zaadoptowali pingwinie jajka. Dlaczego warto zostać rodzicem pingwina?
Jajko pingwina na pisankę?
Takiego jajka na Wielkanoc nie powstydziłby się nikt z nas, ale przecież nie chodzi w sprawie pingwinów o to, aby się z nim "cackać" lub – co gorsza – dekorować rozmaitymi wzorami i kolorami. Sytuacja tych zwierząt jest poważna, a jeśli już teraz nie otrzymają one pomocnej dłoni, to za kilka lat słuch o pingwinach oraz ich wyjątkowych jajkach zaginie. Gatunek przybrzeżny pingwina afrykańskiego jest na wymarciu, co oznacza, że każde jajko jest na prawdziwą wagę złota.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fundacja SANCCOB zachęca do adopcji jajek pingwinów, które wymagają specjalistycznej opieki, a przede wszystkim inkubacji, aby zwierzęta te mogły przetrwać. Od stycznia pod opieką tej afrykańskiej organizacji znajduje się ponad 200 sztuk pingwinich jajek, które znalezione zostały pozostawione w kolonii na kontynencie. Tegoroczne statystyki związków pingwinów afrykańskich są zatrważające, a obecnie jest ich poniżej 10 tysięcy par, które mogą spokojnie wychować potomstwo. Badacze zakładają, że do 2035 roku gatunek pingwina afrykańskiego wyginie całkowicie. Szczegóły poniżej:
Dlaczego jajka pingwinów są wyjątkowe?
Pingwiny afrykańskie jako jedyne składają swoje jajka na kontynencie, ale to nie wszystko. Pary tych zwierząt dzielą się obowiązkami w wychowaniu potomstwa, a to właśnie ojciec pingwin wysiaduje jajka zamiast matki, która wyrusza na poszukiwanie pożywienia. Samiec pingwina opiekuje się nimi przez dwa miesiące, a przy tym śpi oraz nic nie je, aby zaoszczędzić jak najwięcej energii do jego ogrzania. Po tym czasie mały pingwin wykluwa się, a samica wraca z morskich łowów.
Ciekawostką ze świata pingwinów jest fakt, że w 2019 roku para dwóch samców z berlińskiego ZOO razem "adoptowała" porzucone jajko pingwinie. Zwierzęta te spisały się na medal, a co więcej dały porzuconemu jajku odpowiednią opiekę poprzez ogrzewanie go swoim ciałem, jak również wychowanie wyklutego z niego malca. Bardzo podobna sytuacja miała miejsce w Sea Life Aquarium w Sydney, jak również w nowojorskim ZOO.