Antyczne monety u wybrzeży Włoch. To bezcenny skarb
Mężczyzna nurkujący w okolicy Sardynii przyczynił się do odkrycia kilkudziesięciu tysięcy antycznych monet. "To jedno z najważniejszych odkryć monet w ciągu ostatnich kilku lat" - wyznali włoscy archeolodzy. Zdaniem specjalistów, nieopodal znaleziska może znajdować się wrak statku.
We Włoszech doszło do niebywałego i całkiem przypadkowego odkrycia, którym żyje cały kraj. Niedaleko miasta Arzachena nurkujący mężczyzna znalazł kilkadziesiąt tysięcy monet z brązu, które najprawdopodobniej pochodzą z IV w. n.e.
"Wszystkie monety były w doskonałym stanie, co jest bardzo rzadkie (...) Skarb znaleziony w wodach u wybrzeży Arzacheny to jedno z najważniejszych odkryć monet ostatnich lat" - wyznał archeolog Luigi La Rocca, dodając, że na monetach nadal widnieją wyraźne napisy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sposoby na owady
Całe Włochy żyją przypadkowym odkryciem
Do przełomowego odkrycia doszło na wodach u wybrzeży Sardynii, nieopodal miasta Arzachena. Pierwsze monety zostały odkryte przez nurka, który w trakcie zanurzania się na niewielkiej głębokości, zauważył coś metalowego. Przyjrzał się znalezisku i natychmiast powiadomił władze. Następnego dnia na miejscu pojawili się archeolodzy podwodni z Soprintendenza Archeologia, Belle Arti e Paesaggio di Sassari e Nuor, którzy przeprowadzili badanie dna.
Jak się okazało, na terenie znajdującym się pomiędzy piaskiem a trawą, znajdowało się ok. 50 tysięcy antycznych monet wykonanych z brązu. Zdaniem archeologów, pochodzą one z IV wieku. Wbrew pozorom, monety nie uległy korozji, a widniejące na nich napisy są bardzo wyraźne.
Luigi La Rocca, archeolog zajmujący się sprawą, wyznał, że to jedno z najważniejszych odkryć ostatnich lat.
Na dnie oceanu może znajdować się wrak statku
Odnalezione momenty nadal są sortowane i badane przez specjalistów. Włoskie ministerstwo kultury wydało komunikat, w którym to wskazuje, że nieopodal zbadanego miejsca może znajdować się wrak statku. Dodano, że jest to jedno z najważniejszych odkryć w przeciągu ostatnich 10 lat. Ostatnie takie znalezisko miało miejsce w 2013 roku, kiedy odnotowano 22 888 skamielin w brytyjskim mieście Seaton.