Twój kot patrzy w pustą ścianę? On dostrzega więcej niż ci się wydaje
Wielu posiadaczy kotów z pewnością zastanawia się nad ich zachowaniem. Okazuje się, że niektóre rzeczy robią nie przez przypadek. Sprawdź, co tak naprawdę widzą koty w ścianie.
Koty to najpopularniejsze zwierzęta domowe, które oprócz psów są naszymi towarzyszami życia. Lubimy je rozpieszczać, a nawet taktujemy jak równoprawnych członków rodziny. Jednak nie zawsze rozumiemy ich wszystkie zachowanie (np. kiedy zastygają w bezruchu i patrzą w jeden punkt). Wtedy wielu właścicieli odczuwa niepokój. Jednak okazuje się, że zachowanie kotów nie jest przypadkowe.
Co widzą koty?
Często uważamy, że zwierzęta te widzą duchy. Jednak nie jest to prawda, a próba logicznego wyjaśnienia ich dziwnego zachowania. Koty widzą w ultrafiolecie, czyli zupełnie inaczej niż ludzie. Zwykła biała ściana z naszego punktu widzenia nie jest ciekawa, ale dla kota może stanowić nie lada atrakcję.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
5 sprytnych trików dla właścicieli psów
Zazwyczaj odbija się na niej niedostrzegalna dla ludzkiego oka feeria barw oraz psychodelicznych plam lub pasków, które pod wpływem światła się skrzą. Ta ciekawa umiejętność jest przydatna kotom w naturalnym środowisku. Dzięki temu mogą zauważyć m.in. stare plamy moczu lub małe poruszające się punkty np. ofiary.
Pole widzenia kotów jest o wiele większe niż człowieka, a wynosi ono aż 285 stopni. Natomiast nasze oczy widzą tylko do 210 stopni, przez co futrzaki dostrzegają wiele więcej niż my.
Warto dodać, że koty mają doskonały słuch, który jest lepszy od naszego oraz od m.in. psa. Bardzo często wychwytują one ultradźwięki, które być może słyszą z obserwowanej ściany. Może zdarzyć się, że po konstrukcji budynku niesie się niesłyszalny dla ucha ludzkiego odgłos.
Koty słyszą do 65 kHz, a granica ludzkiego słuchu kończy się na 20 kHz. Czyli o blisko dwie oktawy więcej od nas. Dlatego nieraz wyczuwają z daleka zmiany pogody np. burze lub zbliżające się zagrożenia. W związku z tym często nie jesteśmy w stanie zrozumieć ich "dziwnego" zachowania.
Tego na pewno nie wiesz o kotach
Ciekawostką jest fakt, że koty nie widzą koloru czerwonego oraz zielonego. Ich świat jest szary, niebieski i żółty. Mimo to mogą dostrzec widmo ultrafioletu. Jednak z bliska nie widzą tak dobrze, jak z daleka.
Zwierzęta te nie mają obojczyków, przez co są tak zwinne i gibkie. Dzięki temu mogą wciskać się w rozmaite szczeliny oraz drzemać w śmiesznych pozycjach. Kot w swoim ciele posiada 210 kości, z czego 10% z nich znajduje się w samym ogonie. Natomiast giętki grzbiet zawdzięczają one 53 kręgom, które są luźno ze sobą połączone.
Według badań właściciele tych zwierząt mają niskie ryzyko zachorowania na choroby układu immunologicznego. Co ciekawe wystąpienie udaru lub zawałów zmniejsza się u posiadaczy kotów aż o 20%.