Białe złoto zimy. Do czego jest potrzebny śnieg?
07.01.2024 15:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zerkasz za okno i widzisz połacie białego puchu, który mrozi ci krew w żyłach? Wielu z nas zadaje sobie pytanie "po co nam śnieg?", bo wydaje się, że poza pięknym krajobrazem nie daje nam nic innego. W tym momencie jesteś w dużym błędzie! Śnieg jest niezwykle potrzebny, a przyroda dokładnie wie, jak go wykorzystać.
Śnieg to pewnego rodzaju ochrona dla przyrody. Oznacza to, że bez niego zieleń i ziemia będzie pozbawiona ochrony i znacznie bardziej podatne na uszkodzenia. To, że zimą nasz ogród zostaje pokryty grubą warstwą śnieżnej kołderki, to dobry znak dla wszystkich ogrodników. Rośliny mają odpowiednie warunki do spoczynku, który przyda im się przed okresem wegetacji (następuje już w pierwszych dniach wiosny).
Dlaczego śnieg jest potrzebny?
Zacznijmy od najbardziej oczywistej kwestii, jaką jest ochrona roślin przed wiatrem i mrozem. Owszem, śnieg jest zimny, ale ma się nijak do tego jak czasami mroźne mogą być zimowe noce. Śnieżna otoczka to swego rodzaju izolacja dla gleby i kwiatów. Kolejna ważna sprawa to funkcja nawadniająca. Otóż zimą ziemia jest niesamowicie wysuszona, a wiosenne roztopy idealnie ją nawadniają. Jak to mówią "śnieg to woda, a woda to życie".
Biały puch ułatwia wędrówkę roślin. Co to właściwie znaczy? Jesienią ostatnie rośliny zrzucają nasiona, by te z pędem wiatru miały możliwość roznieść się jak najdalej. Ma to sens, póki ziarenko nie turla się bez celu, aż w pewnym momencie znajdzie je ptak, który nie będzie się wahał, czy warto je zjeść. Śnieg zatrzymuje ziarna i pomaga je ochronić przed drapieżnikami. Zewnętrza ochrona pozwala mu wypuścić korzenie, by na wiosnę stać się silną rośliną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Natura potrzebuje śniegu
Kiedy drzewo ma niestabilne gałęzie, ciężar śniegu łamie je i powoduje naturalną selekcję słabszych ogniw. Tak samo dzieje się z roślinami czy zwierzętami, które nie są w stanie przeżyć zimy. Przyroda dobrze wie, co robi a przeszkadzanie jej to prawdziwa zbrodnia. Pod pokrywą śniegu zachodzą różne procesy gnilne, które użyźniają ziemię, by ta na wiosnę była gotowa do ponownej uprawy. Proces ten zachodzi również w przydomowych kompostownikach.
Ostatni punkt, o którym należy wspomnieć, to wizualna funkcja śniegu. Czym byłaby zima bez białego puchu? Każda pora roku charakteryzuje się czymś innym: wiosną rozkwita mnóstwo kwiatów, latem rośliny są najbardziej bujne, a jesienią zbieramy bogate plony. Zima to swego rodzaju sen dla fauny i flory. Mają czas na odpoczynek, a w tym czasie ludzie zachwycają się pięknem krajobrazów, które pod białą pierzyną wyglądają niczym z bajki.