Cały świat kocha te same zapachy. Liderem woń popularnej przyprawy
Zapach pełni niezwykle ważną funkcję w naszym życiu. Nie tylko poznajemy dzięki niemu świat, ale także możemy dodać sobie uroku, poprawić humor lub pewność siebie. Wybór idealnego, a przede wszystkim odpowiedniego zapachu wcale nie jest prosty, a ile osób tyle różnych gustów. Czy na całym świecie ludziom podoba się ten sam aromat?
Wiele osób nawet nie wie, że lubi konkretne zapachy w perfumach lub innych aromatycznych kosmetykach. Na pozór bardzo mocno różnimy się w swoich preferencjach, co nie oznacza, że nie lubimy tego samego. Nie wszystko w przypadku świata zapachów zależy od cząsteczek lub składników zawartych w pachnidle. Który zapach jest nam globalnie bliski? Z pewnością masz go w swoim domu!
Czy wszyscy kochamy te same zapachy?
Nasz zmysł zapachu stał się przedmiotem badań naukowców z Instytutu Karolinska w Szwecji oraz Uniwersytetu Oksford w Wielkiej Brytanii. Uczeni chcieli sprawdzić, czy mamy podobny gust zapachowy niezależnie od kraju pochodzenia oraz miejsca zamieszkania. W tym celu postanowiono poddać badaniu aż dziewięć różnych grup z różnych zakątków świata, które na co dzień zajmowały się rybołówstwem, rolnictwem, a nawet łowiectwem oraz zbieractwem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kilka ciekawostek, które warto znać!
Z jakiego powodu sprawdzano gust zapachowy na grupie badawczej prowadzącej prymitywny tryb życia? Ankietowani nie mieli kontaktu z popularnym przemysłem perfumeryjnym lub mocnymi, a całkowicie naturalnymi dla nas zapachami. Dzięki temu wyniki badań miały być wiarygodne oraz wskazać jasną odpowiedź na to, czy wszyscy lubimy ten sam zapach, a może mocno różnimy się od siebie. W zapachowych badaniach wzięło udział blisko 235 osób, które wywodziły się z różnych kultur oraz posługiwały się różnymi językami. Wyniki badań zaskoczyły naukowców, a także obaliły podsycaną przez lata tezę, że każda społeczność lubi wąchać inny zapach.
Jaki zapach podoba się wszystkim?
Podczas badań nad zapachem poproszono ankietowanych, aby ułożyli aromaty w skali od przyjemnych do nieprzyjemnych zapachów. Po zebraniu danych okazało się, że odpowiedzi różniły się w konkretnej kulturze, ale pod względem wszystkich dziewięciu grup były zgodne. Naukowcy uważają, że w blisko 54 proc. odpowiadają za to osobiste preferencje zapachowe, czyli pewne uwarunkowane genetycznie faktory. Jaki zapach zwyciężył w tym starciu? Na pierwszym miejscu znalazła się słodka przyprawa, z której często korzystamy.
Najbardziej badanym spodobał się zapach wanilii i to on uchodzi teraz najprzyjemniejszy aromat świata. Kolejne lokaty zajęły: zapach brzoskwini opierający się na maślanie etylu oraz lawenda. Który z zapachów znalazł się najniżej? Kwas izowalerianowy występujący w serze, mleku sojowym, jak również soku jabłkowym, a nawet w spoconych stopach. To rozróżnienie zapachów pokazało moc genów, które dla każdego człowieka pełnią funkcję nie tylko poznawczą, ale przede wszystkim są pierwotnym instynktem. Nasi przodkowie dzięki zmysłowi powonienia mogli błyskawicznie poznawać czyhające na nich zagrożenia, a dzięki umiejętności rozpoznawania zapachów skutecznie ich unikać.