Co oznaczają klasy energetyczne? Zobacz, jak czytać etykiety sprzętów AGD
Wymieniając urządzenia AGD, warto sprawdzać, ile prądu zużywa dany model. Pomogą ci w tym klasy energetyczne, które w 2021 roku przeszły dużą zmianę, dzięki czemu są bardziej czytelne i zrozumiałe. Jak czytać klasy energetyczne? Podpowiadamy.
Od 1 marca 2021 roku urządzenia AGD zostały oznaczone specjalnymi symbolami, które odzwierciedlają ich klasę energetyczną. Ze względu na zmianę skali nie ma już plusów, które jeszcze kilka lat temu można było dostrzec na opakowaniach urządzeń. Nowe etykiety są bardziej czytelne dla konsumentów, a producenci mają wyzwanie, by produkować coraz więcej energooszczędnych urządzeń. Jaka jest obecnie najlepsza klasa energetyczna?
Klasy energetyczne – co oznaczają?
Najprostsza definicja klasy energetycznej to "parametr, który określa energooszczędność danego urządzenia". Jest on ustalany na podstawie tego, ile zasobów używa dany sprzęt. Klasy energetyczne odpowiadają unijnym standardom. Jedną z najważniejszych zasad jest to, że im wyższa klasa, tym sprzęt jest bardziej energooszczędny.
Trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie sprzęty elektroniczne są objęte taką klasyfikacją. Tyczy się to głównie AGD (sprzętów kuchennych, suszarek, pralek, żarówek czy telewizorów). Czy opłaca się kupować sprzęt z wysoką klasą energetyczną? Oczywiście, że tak. Będzie on służył przez wiele lat, a dzięki niskiemu poborowi energii pozwoli sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Początkowy zakup to inwestycja, bo takie sprzęty są z reguły kilkaset droższe, lecz z czasem koszty zwrócą nam się z nawiązką.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Triki z pianką do golenia
Jak czytać klasy energetyczne?
Wraz ze zmianami, jakie zaszły w oznaczeniu klas, klienci są bardziej świadomi, co kupują. Wcześniejsze klasy energetyczne zawierały plusy, które były bardzo mylne i często powodowały problemy podczas zakupów sprzętu AGD. Od kilku lat mamy nową skalę, od A do G a każdy sprzęt AGD zostaje zakwalifikowany do odpowiedniej grupy. Co oznacza klasa od A do G?
- Klasa A – ma kolor ciemnozielony, co sugeruje, że jest najbardziej ekologiczna. Urządzenia z takim oznaczeniem są nazywane "sprzętem przyszłości". Dzisiejsza klasa A nie ma odpowiednika w starym oznaczeniu, gdyż jest ponad klasą A+++, którą do niedawna uważano za najlepszą, jaka istniała na rynku.
- Klasa B – jest równie ekologiczna, lecz rzadko kiedy można ją spotkać. Dlaczego? Została zarezerwowana dla urządzeń znacznie przekraczających energooszczędność obecnie istniejących modeli. Kiedy już zostaną wyprodukowane sprzęty odpowiadające jej skali, zyskają one zielony znaczek z tą literką.
- Klasa C – najbardziej popularne urządzenia na rynku. Są energooszczędne, mają dobrą cenę i odpowiadają dawnej klasie A+. Tę klasę oznacza się kolorem jasnozielonym.
- Klasa D – tutaj kolor oznaczenia przybiera barwę żółtą, co nie oznacza, że sprzęt jest kiepski. Ma on jedynie nieco wyższy pobór mocny niż klasa C, lecz w dalszym ciągu można go kupować bez obawy o wysokie rachunki.
- Klasa E – ma kolor jasnopomarańczowy i jest nieco gorsza od klasy D, lecz w dalszym stopniu akceptowalna. Odpowiada staremu oznaczeniu B, co oznacza, że mimo swojego niskiego miejsca, urządzenie w dalszym ciągu pobiera mało energii elektrycznej.
- Klasa F i G – dwie najniższe klasy, które sugerują, że takie urządzenia pobierają najwięcej prądu. Obecnie na rynku jest bardzo mało sprzętów AGD o takiej klasie. Są one kolejno oznaczone kolorem pomarańczowym i czerwonym. Te klasy energetyczne powinny zostać przez ciebie ominięte podczas zakupów.