InspiracjeMiejscaChcesz iść z psem do restauracji? Oto co mówią przepisy i sanepid

Chcesz iść z psem do restauracji? Oto co mówią przepisy i sanepid

Pies w restauracji.
Pies w restauracji.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | BullRun
11.04.2024 14:18

Właściciele czworonogów coraz częściej decydują się na spacery do kawiarni ze swoim pupilem. W obecnych czasach z psem do restauracji można wejść jedynie za zgodą właściciela punktu. Istnieje jeden wyjątek, gdzie pies musi zostać wpuszczony do lokalu niezależnie od sytuacji. Kto i kiedy może wejść z psem do restauracji.

Czasami podczas niedzielnego spaceru z psem rodzina może wpaść na pomysł, by zatrzymać na kawę i deser czy też obiad. Pojawia się jednak problem ze zwierzakiem, który nie zawsze może przebywać w lokalu. Co decyduje o tym, czy pies może wejść do restauracji?

Można wejść z psem do restauracji? Prawo jest jasne

Restauracje przyjmujące gości z psami to coraz częstsza praktyka, lecz nie każdy lokal się na to godzi. Jak to jest, że do jednej restauracji można wejść z psem, a do innej już niekoniecznie? W tym wypadku warto powołać się na przepisy prawne regulujące tę kwestię.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Przepisy prawa żywnościowego nie zakazują wprowadzania zwierząt domowych do zakładów gastronomicznych czy sklepów. Jednocześnie nie obowiązują przepisy, które nakazywałyby właścicielom lokali umożliwienie przebywania w nich z pupilem – z wyjątkiem psów asystujących osobom z niepełnosprawnościami" – czytamy na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego.

Co to oznacza? Z psem do restauracji możesz wejść, gdy właściciel się na to zgodzi. Może to zrobić, ale wcale nie musi. Odmowa najczęściej wiąże się z komfortem innych gości, którzy mogą źle reagować na obecność zwierzaka. W całej tej regule istnieje jedno odstępstwo, gdzie prawo stoi po stronie klienta i z psem może wejść do każdej restauracji. Mowa o niepełnosprawności i psie przewodniku. Jakiś czas w internecie pojawił się na ten temat stosowny filmik, który warto obejrzeć.

Pies opiekun może wejść do każdej restauracji... nawet tej z kotami!

Sebastian z kanału TikTok @odlotowyniewidomy postanowił sprawdzić, czy zostanie wpuszczony z psem asystującym do... kociej kawiarni! Całą misję uwiecznił na swoim filmiku. Pokazał moment wejścia do kawiarni i reakcję obsługi. Po krótkiej wymianie zdań dostał zasłużone miejscekawiarni, a jego pies grzecznie czekał, aż właściciel napije się kawy. Koty w kawiarni były zainteresowane psem, ale żadna ze stron nie wykazywała agresywnych zachowań.

Z psem do restauracji najlepiej kierować się, gdy masz pewność, że pupil umie się zachować i nie będzie sprawiał żadnych problemów. Im grzeczniejsze psy będą w restauracjach, tym więcej właścicieli będzie chciało je wpuszczać do swoich lokali. Punkty gastronomiczne często już na samym wejściu informują o możliwości wprowadzenia pupila do środka. Z psem do takiej restauracji wejdziesz bez problemu!

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także