PoradyChcesz już zmieniać opony na letnie? Sprawdź, co na to wulkanizatorzy

Chcesz już zmieniać opony na letnie? Sprawdź, co na to wulkanizatorzy

Teraz wiem, czy można już wymienić opony na letnie
Teraz wiem, czy można już wymienić opony na letnie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | tunedin

06.03.2024 18:23

Zbliżająca się wiosna z pewnością zmusza kierowców do myślenia nad tym, kiedy zmienić opony z zimowych na letnie. Wielu właścicieli samochodów już teraz rozgląda się za nowym kompletem opon lub szuka najlepszej oferty wśród wulkanizatorów. Czy można już zmienić opony na letnie? Odpowiedź z pewnością cię zaskoczy.

Kierowcy co sezon muszą pamiętać nie tylko o regularnym przeglądzie samochodu, ale także o wymianie opon. Większa część z nas na samą myśl o długich kolejkach do punktów wulkanizacji ma dość, a rachunek za taką usługę również nie jest najlepszą motywacją do rychłej zmiany opon z zimowych na letnie. Czy należy wymieniać opony co sezon oraz kiedy zmienić opony na letnie? Spieszymy z odpowiedzią.

Czy trzeba wymieniać opony na letnie?

Akcje informacyjne o wymianie opon bardzo często zawierają w sobie niezbyt przekonujące zdanie o bezpieczeństwie na drodze. Właściciele samochodów zwlekają ze zmianą opon na letnie, a przecież opony zużywają się tak samo jak inne części pojazdu. Stan opon wpływa na nasz komfort jazdy, czas hamowania oraz przyczepność do drogi w różnych warunkach atmosferycznych. Na oponach letnich nie pojeździmy zbyt długo i bezpiecznie zimą, a na ogumieniu zimowym nie poszusujemy cieplejszą porą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy można cały rok jeździć na jednych oponach?

Opony letnie są wykonane z wysokiej jakości tworzywa, które jest oporne na duże skoki temperatury oraz mocne opady deszczu. Rozgrzany do czerwoności asfalt nie jest im straszny, a przy tym mają do niego bardzo dobrą przyczepność, co przekłada się na jakość oraz szybkość wykonywanych manewrów. Nie bez znaczenia w oponach letnich jest bieżnik, który ma o wiele większą powierzchnię dotykającą podłoże niż bieżnik w oponach zimowych. Opony letnie dzięki swojej strukturze, a w zasadzie specjalnym rowkom, sprawnie odprowadzają wodę podczas deszczu, a dzięki temu nie tracimy panowania nad samochodem. Kiedy zmienić opony na letnie?

Kiedy zmienić opony na letnie 2024?

Wielu kierowców z pewnością czeka na wyznaczenie konkretnej daty, która raz na zawsze rozwiązałaby problem z sezonową wymianą opon. To, że chcemy już zmienić opony na letnie, nie zawsze oznacza, że możemy. Wszystko zależy nie od wulkanizatorów, a od pogody, która szczególnie wczesną wiosną lubi być kapryśna. Specjaliści od wymiany opon radzą, aby poczekać, aż temperatura na dobre się ustabilizuje i nadejdą naprawdę ciepłe dni, które będą w granicach 7 stopni Celsjusza

Z pewnością zastanawiasz się, czy możesz wymienić opony na letnie sam i zrezygnować z usług profesjonalisty. Nie jest to najlepszy pomysł, a będąc chytrym, możesz stracić na tym więcej niż dwa razy. Lewarek oraz klucz nie wystarczą w warunkach domowych, ponieważ nowe opony letnie należy odpowiednio wyważyć. Dzięki temu nasze wiosenne i letnie przejażdżki będą nie tylko przyjemne, ale przede wszystkim bezpieczne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także