Balkon i ogródGarażSprawdź, czy też masz kropkę na oponie. Oto co oznacza

Sprawdź, czy też masz kropkę na oponie. Oto co oznacza

Opony mają specjalne kropki w różnych kolorach
Opony mają specjalne kropki w różnych kolorach
Źródło zdjęć: © Freepik | standret
17.12.2023 09:49, aktualizacja: 17.12.2023 10:27

Twoje opony mogą mieć kolorowe kropki, które w żadnym wypadku nie są ozdobnikiem. Ich funkcja jest czysto informacyjna i ma za zadanie poinformować właściciela o pewnych funkcjach. Zielona, żółta, czerwona czy biała — jakie oznaczenie znajduje się na twoich oponach?

Niektóre elementy wyposażenia samochodowego są tylko w celach dekoracyjnych. Przykładem są dodatkowe rury wydechowe czy wyloty powietrza. Nic dziwnego, że większość myśli tak samo o kolorowych kropkach na oponach. W tym przypadku jest to zupełnie coś innego, gdyż oznaczenia pełnią określone funkcje. Co takiego mówią nam takie znaczki?

Twoje opony mają charakterystyczne kropki? Poznaj ich znaczenie

Zacznijmy od koloru białego, który informuje nas o tym, że opona przeszła testy fabryczne i nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Biała kropka ma za zadanie informować sprawdzających, że opona jest w pełni sprawna. Czerwona kropka to ważny znak dla pracowników wulkanizacji, gdyż wskazuje poziom wyważenia. W skrócie oznaczenie pokazuje najlżejszy lub najcięższy punkt w oponie. Pracownik zakładający oponę na felgę wie, gdzie należy przyczepić odważniki.

Żółta i zielona kropka to wskazówka najlżejszego punktu na oponie, który powinien znaleźć się na wysokości wentyla. To również przydatna sugestia dla pracownika wulkanizacji, który musi dostosować odpowiednią ilość ciężarków. Co, jeśli nie ma żadnych kropek na oponach? Zupełnie nic. Kolorowe znaczki to wewnętrzny system oznaczeń producentów, które nie są standardem we wszystkich modelach. Niektóre marki stosują specjalne tłoczenia lub bezbarwne farby. Przeciętny użytkownik pojazdu nie musi się martwić tymi kolorami, gdyż są one wyłącznie dla ułatwienia pracy w zakładach samochodowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak prawidłowo przechowywać opony?

Jeżeli jesteś tym typem osoby, która woli mieć opony w swoim domu, a nie w zaufanym warsztacie, to koniecznie sprawdź, jak je odpowiednio przechowywać. Pierwsza sprawa, jaką należy zrobić zarówno w przypadku opon zimowych jak i letnich, to porządna pielęgnacja. Płuczemy, czyścimy i przecieramy. Można również pokusić się o zastosowanie pianki konserwującej. Ma ona działanie ochronne, które opóźnia pękanie gumy.

Jak przechowywać opony?
Jak przechowywać opony?© Freepik | fxquadro

Następnie wybierz miejsce, gdzie będziesz je składował. Musi być chłodne i suche, bez zbędnej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Nie zaleca się kładzenia ich wprost na betonie. Lepiej skorzystać z jakiejś izolacji w postaci desek czy koca. Co ciekawe, nie wolno układać opon piętrowo, gdyż mogą się odkształcić (najbardziej narażone są opony u podstawy). Kładziemy je obok siebie lub korzystamy ze specjalnych stojaków, które są dostępne na aukcjach internetowych. Najlepiej przekładać je co kilka tygodni na drugą stronę, by uniknąć odkształceń.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także