PoradyOrganizacjaChcesz ogrodzić działkę? Sprawdź, czy potrzebujesz pozwolenia

Chcesz ogrodzić działkę? Sprawdź, czy potrzebujesz pozwolenia

Czy trzeba mieć pozwolenie na ogrodzenie?
Czy trzeba mieć pozwolenie na ogrodzenie?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Robert
01.03.2024 12:24

Ogrodzenie działki to obowiązkowy element posesji u Polaków. Nie jest to obowiązkowe, lecz tradycja nakazuje, by odgrodzić się wysokim murem od sąsiada. Jak się okazuje, stworzenie ogrodzenia to większe przedsięwzięcie niż ci się wydaje. Postawienie muru trzeba wykonać zgodnie z przepisami, inaczej zostanie on poddany rozbiórce. Czy ogrodzenie działki trzeba gdzieś zgłaszać?

Płot wyznaczający granicę między działkami to wola jednego z właścicieli. W polskim prawie ogrodzenie nie jest w żaden sposób wymagane, lecz większość osób decyduje się na nie z prostych pobudek. Polacy chronią swoją prywatność i próbują osłonić się przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Mimo to ogrodzenie powinno spełniać pewne warunki, by było w pełni legalne.

Czy ogrodzenie działki wymaga pozwolenia?

Pojawia się pierwszy haczyk. Jeśli ogrodzenie nie przekracza 2,2 m wysokości, nie wymaga się żadnych formalności budowlanych. W przypadku, gdy płot jest wyższy, niezbędne jest zgłoszenie się do administracji architektoniczno-budowlanej. Jeśli po 21 dniach od złożenia wniosku nie dochodzą do nas żadne sprzeciwy, można wznieść ogrodzenie. W przypadku problemów wszelkie ustalenia dotyczące zmiany projektu należy kierować do tej samej instytucji, która zgłosiła sprzeciw.

Płot między sąsiadami może być własnością wspólną. Jeśli obydwie strony będą zgodne co do materiałów, estetyki i kosztów, ogrodzenie staje się rzeczą wspólną. Mimo to sąsiad nie ma obowiązku ponoszenia równych kosztów wzniesienia muru. Nie ma mocy prawnej, która zmusiłaby drugą stronę do zapłacenia za płot, który stanie na granicy działek. Najczęściej płaci ten, kto wymyślił cały projekt i jest zmotywowany do postawienia granicy między obiema posesjami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak postawić ogrodzenie zgodnie z przepisami?

Jeśli nie dojdzie do porozumienia z sąsiadem, ale w dalszym ciągu chcesz postawić ogrodzenie, musisz zrobić to w granicach swojej działki. Jeśli choć fragment płotu będzie na ziemi sąsiada, może on wnieść oskarżenie o naruszenie granic, co skutkuje usunięciem ogrodzenia z jego posesji. Jeśli obie strony mają dobre stosunki, najczęściej siatka biegnie wzdłuż granicy, a podmurówka przebiega po obu stronach działek.

Jeśli nasza działka przebiega od strony drogi publicznej, placu czy ulicy trzeba sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego, by ocenić linie rozgraniczające tereny. Warto dobrze sprawdzić warunki zabudowy tego terenu przed postawieniem muru. Jeśli dojdzie do naruszenia granic, jedyną opcją jest usunięcie ogrodzenia, a za to nikt nam już nie zapłaci. Jak widać, ogrodzenie to problematyczna kwestia, zwłaszcza jeśli nie mamy dobrych stosunków z sąsiadami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także