Chodzą z psami na wykłady. Nietypowy eksperyment na polskiej uczelni
17.01.2024 07:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Psy to nasi najwięksi przyjaciele, którzy chodzą za nami krok w krok i nie lubią, kiedy wychodzimy nawet na kilka godzin. Na oryginalny pomysł badawczy wpadli naukowcy z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, którzy wprowadzili projekt pod nazwą "Pies na WNS". Na czym polega ten milusiński eksperyment?
Nie od dziś wiadomo, że czworonogi mają pozytywny wpływ na nasze życie, a posiadanie psa to najlepszy antydepresant, na jaki można sobie pozwolić. Z tego założenia wyszli naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, których głównym celem jest sprawdzić, jak obecność psów wpływa na studentów. Czy merdające ogonki lubią ten pomysł?
Co robią psy na Uniwersytecie Gdańskim?
Uczelnia w Gdańsku nie jest jedynym miejscem w naszym kraju, gdzie studenci mogą przyjść na zajęcia z pupilami. Dla psów otwarte zostały drzwi Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, ale pomysł naukowców z Wydziału Nauk Społecznych UG jest wyjątkowy. Obecność psów na zajęciach oraz w budynku uczelni to klucz do przeprowadzenia badań naukowych, które pozwolą określić, jak zwierzęta te wpływają na społeczność akademicką.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Projekt pilotażowy "Pies na WNS" rozpoczął się w styczniu bieżącego roku i potrwa aż do sesji, która na Uniwersytecie Gdańskim wypada w lutym. Idea polega na tym, aby dwa razy w tygodniu studenci oraz pracownicy przychodzili na zajęcia ze swoimi czworonogami. W projekcie udział bierze 30 osób, które mogą cały dzień spędzić na zajęciach lub w pracy ze swoim psiakiem, a naukowcy w ciągu kilku tygodni dostaną odpowiedzi na kilka istotnych pytań.
Psy pod lupą naukowców?
Przed wprowadzeniem milusińskich do sal wykładowych ich opiekunowie musieli dostarczyć badaczom aktualne zdjęcie oraz wykaz szczepień każdego psa, który bierze udział w projekcie. Dzięki temu o wiele szybciej i łatwiej jest go rozpoznać spośród pozostałych piesków. Zwierzęta, które przychodzą na Uniwersytet Gdański, muszą być na smyczy oraz mieć kaganiec, jak również wszystkie pozostałe akcesoria, aby czuły się komfortowo.
Cel badań jest niezwykle ciekawy. Dzięki psiakom naukowcy dowiedzą się, jak ich obecność w murach uniwersyteckich wpływa na studentów, pracowników oraz ich efektywność podczas zajęć i nauki. Przy okazji ten projekt pilotażowy pozwoli sprawdzić, jak zwierzęta zachowują się w nowym środowisku. Wyniki tych badań mają przyczynić się do ewaluacji oraz propozycji zmian dla dziekana, który podejmie dalsze kroki w kwestii przygody uniwersyteckiej czworonogów. Pomysłodawcy tego eksperymentu wierzą, że pozwoli on na optymalizację rozwiązań w relacjach międzygatunkowych na wydziale.