NewsyStudenci stworzyli nietypowe szachy. Do gry wchodzi św. Barbara i górnicy

Studenci stworzyli nietypowe szachy. Do gry wchodzi św. Barbara i górnicy

Większości z nas szachy wydają się nudne, jednak nic bardziej mylnego. Ten niecodzienny projekt studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wprost zachwyca.

Nietypowe białe szachowe figury
Nietypowe białe szachowe figury
Źródło zdjęć: © Facebook, Getty Images | Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Tashka

02.11.2023 15:24

Nietypowy projekt wymagał od studentów wiele pracy. Podczas jego przygotowywania korzystali z drona, skanów 3D oraz fusów z kawy. Jednak figury szachowe odbiegają od tych standardowych, ponieważ można wśród nich znaleźć m.in. Stanisława Staszica, czyli patrona uczelni. Jak również św. Barbarę — patronkę górników. Pierwszą partię będzie można zagrać już 4 listopada.

Krakowskie szachy to unikalny pomysł

Uczelnia to nie tylko sesje, kolokwia lub działalność naukowa. Dla tych studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, to coś znacznie więcej. Na ciekawy pomysł wpadli studenci z koła Naukowego Ceramiki Artystycznej AGH. Chcieli oni udowodnić, że ceramika to nie tylko zastawy stołowe lub przedmioty sanitarne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prace nad projektem rozpoczęły się już w marcu bieżącego roku, natomiast stworzenie samych modeli poszczególnych figur zajęło studentom tydzień. Okazuje się, że ceramika odegrała tutaj znaczącą rolę, a studenci chcieli trochę ją odczarować.

Z czego wykonane są szachy z AGH?

Na początku zaprojektowano cyfrowe modele figur, a dopiero potem przekształcono je w modele polimerowe przy pomocy drukarki 3D. Jednak to nie koniec prac, ponieważ potrzeba było na ich podstawie wykonać własnoręcznie formy gipsowe bez użycia komputera. Dopiero otrzymane figury biskwitowe pokryto szkliwem i ozdobiono złotymi akcentami.

Warto dodać, że plansza powstała z płytek ceramicznych oraz fusów po kawie. Dzięki temu jest lekka oraz ekologiczna, jak również wpisuje się w trend zero waste. Studenci zmieszali fusy z masą ceramiczną, przez co zmienili jej właściwości. Wypalając płytki, dało się wyczuć przyjemny zapach kawy.

Każda z 32 figur szachowych jest wyjątkowa, a co ciekawe nieprzypadkowa oraz niestandardowa. Ze wszystkich projektów prowadzonych na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ten wyróżnia się niezwykłą kreatywnością samych studentów.

Wśród figur odnajdziemy św. Barbarę, Stanisława Staszica, domy studenckie Kapitol i Babilon, jak również lokomotywę, a nawet dinozaura. Okazuje się, że na planszy szachowej studenci umieścili mikro kampus Akademii Górniczo-Hutniczej. Stało się tak nie przez przypadek, ponieważ wybrane postacie są ważne dla tamtejszej społeczności akademickiej.

To znakomita alternatywa, która zawiera w sobie nie tylko ekologiczne oraz nowoczesne rozwiązania. Na dodatek łączy się też z tradycją uczelni, jak również miastem Krakowem. Dlatego projekt ten zasługuje na ogromne uznanie oraz stanowi ciekawą inspirację. Być może inne uczelnie w Polsce zdecydują się na podobne pomysły?

Pierwsza oficjalna prezentacja oraz partyjka szachów odbędzie się 4 listopada podczas Międzynarodowego Turnieju "Nauka i Szachy".