Co jest potrzebne ogrodnikowi? Podstawowe narzędzia i genialny patent
22.03.2024 08:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Początek wiosny to czas na generalne porządki dookoła domu. Na szczególną uwagę zasługują grządki i rabata, które po zimie nie prezentują się najlepiej. Pracę ułatwią odpowiednie narzędzia ogrodnicze, w które warto zainwestować. Jak skompletować zestaw małego ogrodnika? Podpowiemy ci, w co się zaopatrzyć na sam początek.
Plastikowe grabie i małe łopatki może wyglądają uroczo, ale do pracy w ogrodzie zdecydowanie się nie nadają. Po kilku razach zaczną cię denerwować i tylko dołożą pracy. O wiele lepiej zainwestować w dobre narzędzia ogrodnicze, które będą wielofunkcyjne i posłużą ci kilka dobrych sezonów. Warto również poznać sprytny patent, który zapobiegnie powstawaniu odcisków od zaciskania dłoni na rączkach. Wszystkiego dowiesz się poniżej.
Narzędzia ogrodnicze kupuj z głową. Szkoda pieniędzy na kiepskie gadżety
Jeśli twoim cichym marzeniem jest stworzenie małego ogrodu, musisz koniecznie zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia ogrodnicze. Dzięki nim kopanie, sadzenie i równanie ziemi, będzie znacznie przyjemniejsze. Urocze łopatki ze wzorem kwiatów zachęcają każdą kobietę do zakupu, lecz prawda jest taka, że takimi narzędziami zbyt wiele nie zrobisz. Jeśli są wykonane z cienkiej stali, szybko się połamią i będą bezużyteczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto określić, co będziesz robić w ogrodzie i jakie przyrządy są ci do tego niezbędne. Dzięki temu nie będzie sytuacji, w której kupisz cały dedykowany zestaw młodego ogrodnika za kilkaset złotych, a będziesz korzystać tylko z części narzędzi. Przed samym zakupem sprawdź, z jakim rodzajem gleby będziesz musiał walczyć. Narzędzia ogrodnicze mają różne materiały, a producenci podają, do jego typu gleby można je wykorzystywać.
Narzędzia ogrodnicze, które warto skompletować
Zacznijmy od najważniejszych narzędzi, czyli łopaty, wideł, motyki i szpadla. Jeśli planujesz prace w ogrodzie, musisz je mieć. Każde z nich ma swoje zastosowanie: widły służą do spulchniania gleby i roznoszenia obornika, łopata przyda się do przenoszenia ziemi, motyką przekopiesz grządki, a szpadel nada się idealnie do kopania. Ich trzonki powinny być wykonane z drewna, metalu lub włókna szklanego. Narzędzia ogrodnicze nie powinny być ciężkie, lecz mimo to metal nie powinien być cienki i plastyczny.
Kolejna kategoria narzędzi to te do grabienia i zamiatania. Grabie przydadzą się do usuwania liści czy równania ziemi. Przy ciężkiej i twardej glebie lepiej postawić na masywne grabie z grubymi ząbkami. Plastikowe i cienkie szybko przestaną być użyteczne. Do kompletu przyda się miotła z grubszym włosiem, którą z łatwością zamieciesz ziemię z kostki czy usuniesz drobne zabrudzenia.
Narzędzia ogrodnicze to również wszelkiego rodzaju nożyce i sekatory. W kolekcji przyda się jeden mały sekator do przycinania gałęzi i duże nożyce do żywopłotu i krzewów. Na co patrzeć podczas kupowania sekatora? Kąt rozwarcia powinien być jak największy, a ostrza jak najdłuższe. Na sam koniec warto wspomnieć o małej siekierce do grubszych konarów. Ona również może być przydatna!
Patent na odciski. Jak zabezpieczyć narzędzia ogrodnicze folią bąbelkową?
Podczas ściskania rączek od narzędzi może dojść do wielu uszkodzeń na skórze. Najbardziej denerwujące są odciski, które powodują nieestetyczne zgrubienia i ból. Aby ich uniknąć, skorzystaj z genialnego triku z użyciem folii bąbelkowej.
Jeśli wiesz, że czeka cię długie kopanie, a narzędzia ogrodnicze mają twarde, nieporęczne rączki, zabezpiecz je folią bąbelkową. Wystarczy, że owiniesz uchwyty folią bąbelkową i zakleisz je taśmą, by materiał się nie odwiązał. W ten sposób będzie ci wygodniej złapać na narzędzia, a praca w ogrodzie nie będzie kończyła się mnóstwem odcisków na dłoniach.