Balkon i ogródOgródNie zapomnij zrobić tak z narzędziami po sezonie. Wiosną będą jak nowe

Nie zapomnij zrobić tak z narzędziami po sezonie. Wiosną będą jak nowe

Zadbaj o narzędzia ogrodnicze po sezonie.
Zadbaj o narzędzia ogrodnicze po sezonie.
Źródło zdjęć: © Freepik | ismode
27.11.2023 18:23, aktualizacja: 28.11.2023 09:10

Wraz z zakończeniem sezonu jesteśmy zmuszeni odwiesić nasze narzędzia ogrodnicze na kilka miesięcy. Przydadzą się wiosną, gdy ogród zacznie budzić się do życia. Nim zamkniesz grabie i łopatki w garażu, koniecznie o nie zadbaj. Dzięki temu będą sprawne i gotowe go użycia już od pierwszych dni wiosny.

Konserwacja narzędzi to ważny krok, dzięki któremu większość z nich będzie dłużej zdatna do użytku. W ten sposób zaoszczędzisz sporo pieniędzy, które musiałbyś przeznaczyć na nowe akcesoria do ogrodu. Czyszczenie przyborów do pracy w ogrodzie nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności czy siły. Wystarczy odpowiednio podejść do tematu.

Jak konserwować narzędzia na zimę?

Grabie, łopatki czy sekator potrzebują odpowiedniego oczyszczenia po zakończonym sezonie. Pierwsze co musisz zrobić, to usunąć wszystkie zabrudzenia, jak gleba, zaschnięte resztki roślin, sok z owoców czy osad. Skorzystaj z metody na mokro z użyciem wilgotnej ścierki lub na sucho, gdzie możesz wyszczotkować resztki za pomocą szorstkiego włosia. Ważne jest, by nie pomijać nawet najmniejszych zakamarków, w których mocno zbiera się brud.

Kiedy narzędzia są oczyszczone i suche przystąp do ostrzenia. W tym momencie najlepiej wybrać się do sklepu po specjalne przyrządy, które pomagają przywrócić sekatorom i nożom pierwotna ostrość. Kupisz je w każdym sklepie ogrodniczym lub budowlanym. Wszystkie żeliwne końcówki przecieraj kamieniem i papierem, aż będą błyszczące i piekielnie ostre. W przypadku drewnianych sprzętów koniecznie wykorzystaj papier ścierny. Po polerce najlepiej zaimpregnować drewno olejem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jesień to idealny czas na wszelkie naprawy. Nie czekaj do wiosny, bo z pewnością zapomnisz o usterce przez zimę, a wiosną zaskoczy cię niesprawne narzędzie. Pamiętaj, że urządzenia z silnikiem spalinowym również potrzebują oczyszczenia. Kosiarka do trawy i żywopłotu powinna zostać gruntownie oczyszczona po zakończeniu sezonu w ogrodzie.

Gdzie i jak przechowywać narzędzia ogrodowe?

Akcesoria i maszyny najlepiej trzymać w garażu, szopie lub składziku. Każde z tych miejsc jest chronione przed wilgocią i mrozem, dzięki czemu nie mogą się uszkodzić. Jeśli nie masz takiego miejsca, zorganizuj przestrzeń w piwnicy lub kotłowni. Na ścianie warto zawiesić kilka haków, na których powiesisz narzędzia. Najlepiej, gdy są dosyć wysoko, tak by żadne dziecko nie mogło do nich dosięgnąć.

Narzędzia ogrodowe należy odpowiednio zabezpieczyć przed zimą.
Narzędzia ogrodowe należy odpowiednio zabezpieczyć przed zimą.© Freepik | maximkostenko

Jeśli masz trochę kabli, warto je schować do plastikowej siatki i mocno zawiązać. Takie elementy są szczególnie narażone na niekorzystny wpływ wilgoci. Luźno rzucone mogą być niezdatne do użytku po całej zimie. Kosiarkę, piłę i wszelkie sprzęty napędzane przez silniki powinieneś ustawić w jednym miejscu i przykryć materiałem. Najlepiej przechowuj je w pomieszczeniu zamykanym na klucz, by żadne zbłąkane zwierzę nie mogło zamieszkać pod płachtą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także