NewsyCzujesz w lesie zapach przyprawy do zup? Nie wydaje ci się, lepiej zawróć

Czujesz w lesie zapach przyprawy do zup? Nie wydaje ci się, lepiej zawróć

Dzik w lesie.
Dzik w lesie.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Arkadiusz Listkiewicz
01.03.2024 07:57

Zbliża się wiosna, więc coraz więcej ludzi zapuszcza się na spacery do lasu. Niestety wiele osób zapomina, że to miejsce, w którym żyją dzikie zwierzęta. Jeżeli podczas pobytu w lesie poczujesz zapach przyprawy do zup, to lepiej dyskretnie uciekaj! W krzakach może kryć się dzik.

Dzikie zwierzęta mają bardzo intensywny oraz specyficzny zapach. Woń ta służy im do wyczuwania się nawzajem. Zauważono jednak, że dziki pachną jak maggi. Na pewno każdy kojarzy tę popularną przyprawę do zup. Jest ona codziennie wykorzystywana przez większość gospodyń domowych. Skąd jednak u dzików tak nietypowy zapach? Postanowił to wyjaśnić niemiecki biolog przyrody. Jego wnioski są zaskakujące. Bez względu jednak na zapach dzika, pamiętaj, że jeżeli spotkasz go na swojej drodze, to lepiej szybko zawróć.

Jakie znaki i sygnały mogą świadczyć o obecności dzika?

Niestety dziki coraz częściej, w celu poszukiwania pożywienia, przenoszą się z lasów bliżej domów, a nawet osiedli mieszkaniowych. Coraz więcej ludzi zgłasza problem inwazji dzików na swoim terenie. Część osób nie traktuje jednak niebezpieczeństwa ze strony dzików poważnie. To duży błąd. Należy pamiętać, że dziki są niezwykle niebezpiecznymi zwierzętami. Bezpośrednie spotkanie człowieka z tym zwierzęciem może się źle skończyć. Aż chciałoby się przytoczyć wierszyk Jana Brzechwy:

Dzik jest dziki, dzik jest zły
Dzik ma bardzo ostre kły.
Kto spotyka w lesie dzika,
Ten na drzewo zaraz zmyka.

O obecności dzika w sąsiedztwie mogą świadczyć charakterystyczne ślady na ziemi. Otóż dziki ryją w ściółce w poszukiwaniu pożywienia. Najczęściej zdobywają larwy, żołędzie oraz orzechy. Jeżeli więc spacerując po lesie, napotkasz na ubytki w ziemi, to koniecznie zwiększ swoją czujność. Należy również nasłuchiwać czy w pobliżu nie słuchać charakterystycznych ryków dzika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pachnie dzik?

Kolejnym bardzo ważnym sygnałem ostrzegającym przed dzikami jest charakterystyczny zapach. Okazuje się, że te dzikie zwierzęta wydzielają woń, która jest zbliżona do aromatu popularnej przyprawy do zup. Chodzi konkretnie o maggi. Początkowo powodów tego niezwykłego zapachu upatrywano w diecie dzików. Otóż dziki lubią jeść lubczyk, który jest w składzie magii. Według ekspertów, dieta dzików nie ma tutaj jednak w ogóle znaczenia.

Na ten temat postanowił wypowiedzieć się niemiecki biolog przyrodniczy Konstantin Börner. Jego zdaniem zapach dzików przypominający przyprawę do zup, jest zupełnym...przypadkiem. Te dzikie zwierzęta można rzeczywiście przyciągnąć do siebie aromatem maggi, jednak wynika to z tego, że przyprawa ta zawiera glutaminian wzmacniający smak.

Co zrobić, gdy dzik atakuje?

W sytuacji jeżeli dzik cię jeszcze nie zauważył, to na pewno nie powinieneś wykonywać gwałtownych ruchów. Należy zachować bezwzględny spokój i powoli się oddalić. Jeżeli jednak dzik cię dostrzegł, to najlepszym rozwiązaniem dla człowieka jest zastygnięcie w bezruchu. Pamiętaj, aby nie uciekać przed dzikiem, ponieważ w ten sposób możesz sprowokować zwierzę do ataku. Dziki są szybkie i potrafią biec z prędkością nawet 10 metrów na sekundę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także