Co zrobić z elektrośmieciami? Większość osób popełnia błąd i naraża się na karę
Stary, nieużywany monitor, zepsuta lodówka czy niedziałający telewizor to tzw. elektrośmieci. Nie można wyrzucać ich do śmietnika, bowiem grozi za to wysoka kara wynosząca nawet 5 tys. złotych. Jak pozbyć się niechcianych sprzętów? Wyjaśniamy.
Unia Europejska chce stać się najbardziej "zielonym" kontynentem na świecie. Do 2050 roku mamy osiągnąć neutralność klimatyczną. W związku z tym władze wprowadzają liczne zmiany, które mają pomóc osiągnąć ten cel. Jednym z najważniejszych założeń jest ekologiczne zarządzanie odpadami. Najwięcej kontrowersji wywołują tzw. elektrośmieci. Należą do nich zepsute sprzęty RTV czy AGD. Wyrzucenie ich w nieodpowiednie miejsce skutkuje wysokim mandatem wynoszącym nawet 5 tys. złotych. Jak pozbyć się elektrośmieci w bezpieczny sposób? Wyjaśniamy.
Czym są elektrośmieci?
Elektrośmieci to nieużywane bądź zepsute sprzęty RTV, AGD, a także świetlówki oraz LED-y. To urządzenia, które są zasilane przez baterie lub prąd. Nie oznacza to, że każdy nieużywany sprzęt można nazwać elektrośmieciem. Istnieje kilka kluczowych czynników, które sprawiają, że można uznać je za odpad elektroniczny. Do elektrośmieci należą wyłącznie te sprzęty, których nie da się już naprawić oraz te, które mają przestarzałą technologię, przez co nie nadają się już do użycia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Składanie reklamówek
Zastanawiasz się, jak pozbyć się niechcianych urządzeń? Nie wyrzucaj ich na śmietnik. W ten sposób narażasz się na mandat w wysokości 5 tys. złotych. Elektrośmieci można pozostawić wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. Co to za miejsca? Niewielkie urządzenia, m.in. drukarki można oddać do punktu zbiórki elektrośmieci znajdującego się w galeriach handlowych czy marketach. Duże urządzenia, takie jak lodówki czy pralki należy odwieźć do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Elektrośmieci nadają się do recyklingu
Chcesz wymienić sprzęt na nowy? Większość sklepów AGD oferuje utylizację nowego sprzętu za dodatkową opłatą (ok. 50 zł). Rozważ tę opcję, jeśli nie masz czasu bądź możliwości, by pozbyć się zużytej elektroniki na własną rękę. Pamiętaj, że większość elektrośmieci nadaje się do recyklingu. Co więcej, możesz na tym zarobić, bowiem wiele sprzętów elektronicznych zawiera cenne metale szlachetne, takie jak złoto, srebro, iryd bądź nikiel, które można potem sprzedać. Jeśli jednak sprzęt nadaje się do użycia, zawsze możesz go oddać. Wystaw go na lokalnej grupie na Facebooku czy portalu OLX.