NewsyNawet 6 tys. zł. Tyle możesz dostać na zbieranie deszczówki

Nawet 6 tys. zł. Tyle możesz dostać na zbieranie deszczówki

Zbieranie deszczówki może przynieść wiele korzyści.
Zbieranie deszczówki może przynieść wiele korzyści.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Carbondale
11.02.2024 14:44

Ekologia się opłaca! Do 30 czerwca 2024 roku w ramach specjalnego programu możesz starać się o wypłatę nawet do 6 tysięcy złotych dofinansowania za zbieranie deszczówki. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pieniądze? Podpowiadamy, co trzeba zrobić!

Warto podkreślić, że zbieranie wody z opadów atmosferycznych ma naprawdę dużo zalet. Przede wszystkim jest to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Zbierając deszczówkę, możesz ją wykorzystać na przykład do podlewania krzewów i kwiatów. Pamiętaj, że oszczędne używanie wody z kranu zmniejsza rachunki. Jeżeli masz nagromadzoną deszczówkę, to w razie jakiejś awarii i braku dostępu wody zawsze możesz wykorzystać swoje zapasy. Dodatkowo regularnie zbierając wodę z obfitych opadów, wspierasz prawidłową gospodarkę wodną terenu. Okazuje się, że teraz za zbieranie deszczówki możesz również otrzymać pieniądze! Jak to zrobić i gdzie należy złożyć potrzebny wniosek?

Jak otrzymać dofinansowanie za zbieranie deszczówki?

Program ''Moja Woda'' zakłada, że do 30 czerwca 2024 roku można uzyskać specjalne dofinansowanie inwestycji mających na celu zbieranie wody deszczowej, wykorzystanie wód opadowych, małą retencję oraz inne sposoby poszanowania wody na przydomowym terenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W programie ''Moja Woda'' jest możliwość uzyskania nawet do 6 tysięcy złotych dofinansowania na jedno przedsięwzięcie. Należy podkreślić, że każdy oddział terenowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dysponuje własną pulą pieniędzy. Warto więc osobiście się dowiedzieć, czy w miejscu twojego zamieszkania można jeszcze otrzymać pieniądze. Dla przykładu, w Krakowie do rozdysponowania zostało jeszcze około 5 mln złotych.

Jak złożyć wniosek o dotację?

Nabór wniosków o dofinansowanie prowadzą Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właściwe terytorialnie dla prowadzonej inwestycji. Wnioski można składać na dwa sposoby. Pierwszą opcją jest wersja elektroniczna formularza, który jest dostępny wraz z instrukcją w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie (GWD). Druga opcja to wypełnienie wniosku w wersji papierowej. Powinien on być wygenerowany z GWD. Do wniosku trzeba dołączyć specjalne oświadczenie.

Należy również pamiętać, że o dotację mogą ubiegać się zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i nabywcy domów mieszkalnych w zabudowie szeregowej, bliźniaczej lub grupowej. Koszty kwalifikowane mogą być liczone od 1 czerwca 2020 roku do 30 czerwca 2024 roku. Wypłata środków dla beneficjentów, którym zostało przyznane dofinansowanie, będzie realizowana przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 31 grudnia 2024.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także