Czy można zamontować kamerę przed drzwiami mieszkania w bloku? Oto, co mówi prawo
Monitoring to dla nas całkowicie normalna i naturalna rzecz, która nie dziwi. Jesteśmy od lat obserwowani przez kamery dla bezpieczeństwa własnego oraz innych, a coraz więcej osób instaluje kamery w domu. Czy tak samo można je mieć, mieszkając w bloku? Tutaj przepisy prawa wcale nie wskazują jasno.
Montowanie kamer, a nawet monitoringu na własną rękę to popularna praktyka, która zyskała sobie wielu zwolenników. Na własnej posesji możemy robić, co chcemy, ale mało kto wie, jak wygląda kwestia filmowania tego, co dzieje się przed naszymi drzwiami w bloku. Jeśli kusi cię, aby zamówić kamerę, to lepiej sprawdź, czy nie popełnisz przestępstwa. O czym trzeba pamiętać, decydując się na domowy monitoring w bloku?
Domowy monitoring w bloku?
Zamontowanie kamery nad drzwiami wejściowymi do mieszkania, to wcale nie taka prosta sprawa i nie chodzi tutaj o jej przytwierdzenie do ściany. Wielu mieszkańców bloków nie wie, że założone przez nich kamery podlegają prawu cywilnemu oraz RODO. To jednak nie rozwiewa naszych wątpliwości, ponieważ ustawa nie wskazuje precyzyjnie co nam wolno w domowym monitoringu, a czego nie. Z tego powodu musimy poszukać takich zapisów prawa oraz wyroków sądowych, które jasno określają warunki posiadania prywatnych kamer w bloku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
5 pożeraczy prądu, których masz w domu!
Kamera nad naszymi drzwiami może zawisnąć, ale musimy spełnić dwa warunki, aby było to legalne. Po pierwsze na nasz prywatny monitoring muszą zgodzić się inni, co oznacza, że trzeba poprosić swoich sąsiadów o zgodę. Według prawa musi być to, co najmniej 7 osób, które będą jednomyślne na temat kamer. Co więcej, pytane osoby muszą wiedzieć, gdzie dokładnie znajduje się monitoring oraz jaki jest jego zasięg i kto zapisuje rejestrowany na nim film. Wszędzie tam, gdzie kamera obejmuje tzw. część wspólną, musimy ustalić to z pozostałymi mieszkańcami bloku. Musisz wiedzieć, że Istnieje przecież inna metoda na monitoring domowy mieszkania.
Prywatna kamera w bloku?
Zainstalowanie prywatnego monitoringu może odbyć się bez zgody innych tylko wtedy, kiedy ma on tylko domowy i osobisty charakter. Z tego powodu wielu mieszkańców bloków decyduje się na kamery montowane w wizjerze, które są sprytnym sposobem. Nie oznacza to jednak, że ten monitoring jest legalny, a wszystko za sprawą tego, czy widać na nagraniach drzwi lub pozostałych mieszkańców. Jeśli tak, to naruszamy prawo do ich prywatności, a to może się dla nas źle skończyć. Poza tym obowiązuje nad RODO, a jeśli na taśmie z monitoringu możemy z łatwością kogoś zidentyfikować, to może oznaczać, że gromadzimy dane osobowe!
Według regulacji prawnych musimy je jak najszybciej usuwać i pod żadnym pozorem nie udostępniać. Co więcej, w widocznym miejscu trzeba zawiesić informacje o tym, kto jest administratorem nagrań z kamer oraz wiadomość, że teren jest monitorowany. Poza tym musielibyśmy poinformować innych o tym, w jaki sposób je przechowujemy. Bardzo podobnie jest z monitoringiem balkonów, wind oraz klatek schodowych.