Czy poroże znalezione w lesie można zabrać do domu? Leśnicy wyjaśniają
Podczas wczesnowiosennej wyprawy do lasu można natrafić na wiele ciekawych elementów przyrody. Nie chodzi tutaj tylko do dzikie zwierzęta, drzewa lub krzewy, a o poroże, które jest niesamowitym łupem. Czy możemy zabrać ze sobą poroże jelenia?
Na przełomie lutego i marca jelenie co roku zrzucają poroże, co jest całkowicie naturalnym procesem. Ciekawostką jest fakt, że pozbycie się go wcale nie jest dla nich bolesne, a koniecznie do wytworzenia nowych rogów. Z czaszki jelenia odpadają same, a wszystko za sprawą linii demarkacyjnej, czyli komórek, które oddzielają poroże od głowy zwierzęcia. Bardzo często można znaleźć poroże, które jest kuszącym łupem, ale czy wolno nam wynieść je z lasu?
Czy możemy zabrać poroże jelenia lub łosia do domu?
Poroże łosia lub jelenia to prawdziwa perełka, która może być ciekawą ozdobą naszego domu. Z tego powodu niejeden znalazca zastanawia się, czy po prostu może zabrać je ze sobą. Według leśników jest to całkowicie legalne, ale pod pewnymi warunkami, o których musimy pamiętać. Poroże łosia to nie lada gratka, a może ono ważyć nawet 5 kg! Takich okazów nie widuje się zbyt często, więc tym bardziej przywłaszczenie sobie poroża dzikiego zwierzęta jest niezwykle kuszącą wizją.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciekawostki 2023 przydatne w 2024!
Wiele osób w poszukiwaniu poroży może pójść o krok za daleko, czyli tropić dzikie zwierzęta. Wtedy bardzo łatwo o spłoszenie jelenia lub łosia, które mogą zareagować instynktownie, a to stwarza dla nas i dla nich ogromne niebezpieczeństwo. Jeśli koniecznie zależy ci na odszukaniu poroża dzikiego zwierzęcia, to musisz wykazać się cierpliwością oraz liczyć na łut szczęścia podczas spaceru. Za nieprzestrzeganie tej zasady grozi nam mandat, a w najgorszym wypadku uszczerbek na zdrowiu po starciu z dziką zwierzyną.
O czym musimy pamiętać widząc poroże?
Jeśli znalazłeś pięknie poroże jelenia lub łosia, to możesz zabrać je ze sobą do domu, ale tylko wtedy, kiedy las lub miejsce znalezienia nie znajduje się pod ochroną. Co oznacza, że poroże jelenia lub łosia nie może trafić w nasze ręce z parku narodowego, lub rezerwatu przyrody. Wtedy możemy jedynie zrobić zdjęcie rogom oraz zgłosić znalezisko do najbliższego nadleśnictwa. Tak samo jest, kiedy poroże znajduje się razem z czaszką, ponieważ wtedy nie może stać się naszą własnością.
Dlaczego zwierzęta gubią poroże?
Poroże jeleń musi zrzucać co roku, ponieważ na wiosnę po okresie rykowiska już go nie potrzebuje. Podczas jesiennych zalotów dzikie zwierzęta poprzez swoje poroża rywalizują ze sobą o łanie, a bardzo często używają ich do walk lub ścierają je na koronach drzew. W przypadku tych zwierząt wielkość poroża decyduje o tym, który z nich wygra pojedynek, a kiedy już tak się stanie, to poroże może wymienić na nowe. Proces odrastania tkanki trwa około 4 miesięcy, a poroże może rosnąć do nawet 1,5 cm na dobę.