PoradyOrganizacjaCzy sąsiad może odebrać twój list polecony? Musi zrobić jedną rzecz

Czy sąsiad może odebrać twój list polecony? Musi zrobić jedną rzecz

Otwarta skrzynka na listy
Otwarta skrzynka na listy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | FOTOWAWA
15.03.2024 07:09

List polecony wymaga osobistego odbioru niezależnie od sytuacji, ale nie zawsze jest to możliwe. Zazwyczaj jesteśmy skazani na awizo, kolejki na poczcie oraz niepotrzebne nerwy, jak je ominąć? Czy nasz dobry sąsiad może odebrać pocztę za nas? Wszystko zależy od jednej kwestii.

Odbiór listu poleconego z pewnością spędza sen z powiek każdemu, a notoryczne wrzucane do naszej skrzynki awizo w tym nie pomaga. Czy sąsiad może odebrać za nas list polecony? Wiele osób zastanawia się nad tym, szczególnie kiedy żyjemy z nim w dobrych relacjach. Zamiast biegać na pocztę po list polecony i tracić nerwy oraz czas zrób zaledwie jedną rzecz. Dzięki temu twoją korespondencją zaopiekuje się sąsiad.

Czy można odebrać list polecony za kogoś?

Ze wszystkich listów, list polecony wymaga podpisania odbioru, bez którego listonosz nie może nam go zostawić w skrzynce lub pod drzwiami. Ta poczta ma trafiać do rąk nie bez powodu, a znalezione awizo wcale nie ma nas zdenerwować lub zafundować pełną wrażeń podróż do najbliższej placówki poczty. Wiele osób brak dostarczenia listu poleconego traktuje jako złośliwość, ale przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Jeśli wiecznie dostajesz awizo, a twój sąsiad wydaje się godny zaufania i zawsze jest w domu, to może odbierać listy polecone za ciebie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odebranie przez sąsiada lub inną osobę listu poleconego jest możliwe, jeśli udzielisz swojego pełnomocnictwa. Wcale nie potrzebujesz do tego wizyty u prawnika, a na poczcie, gdzie wypełnisz odpowiedni formularz, do którego wpiszesz dane sąsiada (oczywiście za jego zgodą). W tym dokumencie możesz określić nawet, ile razy sąsiad ma odebrać za ciebie list polecony przez określony odgórnie czas. Czy to wystarczy, aby więcej nie dostawać awizo? Pełnomocnictwo musisz dać sąsiadowi, a potem powiedzieć o nowym miejscu odbioru korespondencji listonoszowi. Dzięki temu twoje listy polecone nie będą leżeć ponownie na poczcie, a tuż za ścianą!

Co zrobić, żeby listonosz nie zostawił awizo?

Jeśli nie ufasz innym, ale też wiecznie mijasz się z listonoszem i otrzymujesz awizo, to istnieje jeszcze jedno skuteczne rozwiązanie problemu. Wystarczy, że złożysz, on-line lub osobiście w swojej placówce pocztowej, wniosek o doręczenie listów oraz przesyłek poleconych do skrzynki.

Wtedy twój listonosz musi przykleić na niej charakterystyczny znaczek "R" oraz zostawiać listy polecone zamiast awizo. Czy to nie idealne rozwiązanie problemu? W tym sposobie istnieje jeden haczyk, o którym musimy pamiętać, ponieważ listonosz może nam pozostawić list polecony tylko wtedy, kiedy mieści się on w skrzynce. W przeciwnym razie czeka nas nieplanowana wizyta na poczcie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także