Czy w Wielki Post trzeba pościć? Duchowny wyjaśnia
Wielki Post w Kościele katolickim rozpoczął się 14 lutego, czyli w Środę Popielcową od symbolicznego posypania głów popiołem. W tym dniu kościół zalecał post ścisły, który miał skupić uwagę osób wierzących na kwestii ducha, a nie ciała. Czy oznacza to, że podczas całego Wielkiego Postu mamy pościć?
21.02.2024 11:22
Z pewnością wielu katolików zastanawia się nad tym, czy przez najbliższe 40 dni mają zachować wstrzemięźliwość w jedzeniu. Ten okres liturgiczny rządzi się swoimi prawami i głównie ma być czasem pokuty oraz nawrócenia do Boga. Kapłani zalecają rezygnację z wielu przyjemności oraz skupienie się na swoim postępowaniu (powinniśmy eliminować swoje grzechy). Czy w tym konieczny jest post?
Czym jest Wielki Post w Kościele katolickim?
Każdy wierzący wie, że Wielki Post trwa 40 dni, czyli zakończy się dopiero w Niedzielę Wielkanocną 31 marca, ponieważ jest to święto ruchome. Liczba 40 wcale nie jest przypadkowa. Wiąże się z życiem Jezusa, który przed swoją męką spędził na pustyni 40 dni i nocy, gdzie modlił się oraz pościł. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w religii katolickiej liczba 40, związana jest także z innymi biblijnymi wydarzeniami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według Biblii przez 40 dni trwał potop, po którego zakończeniu Bóg zawarł nowe przymierze za pośrednictwem Noego. Ta sama liczba pojawia się także podczas otrzymania przez Mojżesza na górze Synaj Tablic Prawa, czyli dzisiaj dobrze znanych 10 przykazań. Nie można także zapomnieć o 40-letniej wędrówce narodu wybranego do Ziemi Obiecanej, czyli z Egiptu do ziemi Kanaan, która ma ogromne znaczenie w symbolice Wielkiego Postu. Czy z tego powodu oraz głębokiej wiary katolicy powinny pościć, aby wypełnić pokutę wobec Boga?
Czy w Wielkim Poście trzeba pościć?
W pierwszy dzień Wielkiego Postu, czyli Środę Popielcową obowiązywał wierzących post ścisły, zwany także ilościowym. Według zasad katolicy powinni wtedy spożyć tylko trzy posiłki bez mięsa, a tylko jeden z nich powinien być zjedzony do syta. Mało kto pamięta też o tym, że ten post nie obowiązuje osób po 60. roku życia oraz tych poniżej 18 lat, ale zupełnie inaczej jest w przypadku postu jakościowego. Podczas niego nie można jeść mięsa i dotyczy on wszystkich wierzących poza tymi, którzy nie mają jeszcze 14 lat.
Kapłani w czasie Wielkiego Postu głoszą trzy istotne dla tego okresu hasła, czyli post, modlitwę oraz jałmużnę, o których katolicy powinni pamiętać. Czy to znaczy, że mamy pościć o chlebie i wodzie oraz nieustannie się modlić? Według księdza Marcina Kowalskiego czas postu to znakomita okazja do poprawy swojego życia. Możemy wtedy zyskać zupełnie nową perspektywę na nas samych oraz codzienne problemy. Ograniczenie może (ale nie musi) polegać na odmówieniu sobie nie tylko ulubionego jedzenia, czyli poszczeniu w formie diety. Możesz zrezygnować na 40 dni np. ze słodyczy czy mięsa (ale nie jest to obowiązek). Natomiast cały sens Wielkiego Postu to duchowa przemieniana i odnalezienie w sobie nie tylko silnej woli, ale według księdza otwarcia się na łaskę Boga.