Darmowa odżywka dla anturium. Nawet zimą będzie bujnie kwitło
Jej charakterystyczne czerwone kwiatostany prezentują się elegancko i egzotycznie. Dlatego można spotkać tę roślinę na wielu parapetach. Jednak zimą traci swój wygląd, czyli marnieje, przez co nie wygląda dobrze. Okazuje się, że ten prosty trik szybko pobudzi anturium do życia.
05.12.2023 10:02
Anturium każdy z nas doskonale zna z domów mam oraz babć, a to dlatego, że kwitnie cały rok i nie ma zbyt wielu wymagań. Jednak okres grzewczy oraz zimne temperatury na zewnątrz robią swoje, przez co roślina nie rośnie prawidłowo. Wcale nie trzeba czekać na najgorsze, a działać. W bardzo szybki sposób oraz tanim kosztem można je odżywić.
Dlaczego anturium nie kwitnie?
Warto wiedzieć, że roślina ta pochodzi z egzotycznego klimatu, a naturalnie można ją spotkać w Ameryce Południowej i Środkowej. Dlatego do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużej wilgotności powietrza oraz stałej temperatury, co jest niezwykle trudne w sezonie jesienno-zimowym. Dlatego suche powietrze to dla anturium prawdziwy test na wytrzymałość, a trzymana blisko źródła ciepła nie kwitnie, jak powinna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Anturium również źle znosi przeciągi, a szczególne te zimowe. Dlatego nieszczelne okna są jej wrogiem numer dwa, a nie bez znaczenia jest dostęp do światła, którego o tej porze roku brakuje. Kiedy ma go zbyt mało, to rośnie bardzo powoli. W pierwszej kolejności sprawdź, czy przypadkiem, któryś z tych powodów nie jest winowajcą marnienia anturium. Jeśli tak, to przenieś roślinę w inne miejsce, a dopiero potem odpowiednio odżyw.
Domowy nawóz dla anturium
Zimą należy ograniczyć podlewanie oraz nawożenie roślin do koniecznego minimum, ponieważ łatwo wtedy o pleśń w doniczce. O wiele lepiej jest stosować wspomagacze w cieplejszych miesiącach roku. Natomiast w tym czasie łatwo jest przedobrzyć, co szybko odbije się na kondycji kwiatów.
Dlatego najlepiej jest sięgnąć po naturalne sposoby, które przy okazji wpisują się w trend zero waste. Przepis na tę odżywkę jest banalnie prosty, jeśli mamy pod ręką czerstwe pieczywo, które nie nadaje się już do jedzenia. Wystarczy wziąć kilka kromek chleba i pokroić go na małe kawałeczki, a następnie wrzucić do dużego słoja.
W kolejnym kroku dolewamy do niego 300 ml wody oraz dodajemy 1 łyżkę cukru. Taką mieszankę należy pozostawić na około 3 godziny. Dopiero po tym czasie można nawóz przecedzić, a kawałki chleba odcisnąć z nadmiaru wody. Pozyskany roztwór z chleba należy rozcieńczyć 700 ml wody oraz dodać do niego 3 łyżki mleka. Odżywkę stosuj raz na miesiąc, a już po kilku aplikacjach zobaczysz nowe kwiatostany i rozłożyste liście.