ZagadkiLogiczneDla dzieciaków łatwizna, a wielu dorosłych poległo. Rozwiążesz to równanie?

Dla dzieciaków łatwizna, a wielu dorosłych poległo. Rozwiążesz to równanie?

To równanie wielu przyprawia o ból głowy. Czy znasz odpowiedź?
To równanie wielu przyprawia o ból głowy. Czy znasz odpowiedź?
Źródło zdjęć: © Canva

30.11.2023 17:54, aktual.: 01.12.2023 10:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Matematyka to uznana królowa nauk, a zagadki sprawdzające jej znajomość zawsze wywołują ogromne zamieszanie. Okazuje się, że to, co na pierwszy rzut oka jest łatwizną, w rzeczywistości może spędzać sen z powiek. Ile ludzi tyle odpowiedzi, a jaki jest twój wynik?

Tej dziedziny uczył się każdy, a dla wielu był to prawdziwy koszmar. Jak się okazuje, w niektórych przypadkach co osoba — to zupełnie inne rozwiązanie. Jednak w matematyce tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Czy jesteś pewien, że zdołasz ją znaleźć? Popatrz na równanie 7+7÷7+7×7-7 i podaj odpowiedź.

To równanie podzieliło internautów

Do rozwiązania tej zagadki trzeba wiedzy z arytmetyki, której uczyliśmy się w szkole podstawowej. Takie działanie to dla wielu dzieci bułka z masłem, ponieważ miały takie zdania na sprawdzianach. Właśnie o podstawach, których uczyłeś się w szkolnej ławie, warto pamiętać przed podaniem wyniku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kolejność wykonywania działań to klucz do sukcesu w rozwiązywaniu zadań z matematyki. Właśnie ona jest również podstawą, na której opiera się problematyczne równanie. Dlatego przypominamy, od czego należy zacząć obliczenia. Zaczynamy od nawiasów, potem przechodzimy do dzielenia, mnożenia i na koniec do dodawania i odejmowania. Tylko w taki sposób otrzymamy prawidłowy wynik. Czy ta zasada ułatwiła ci wykonanie tego zadania?

Jak rozwiązać równanie?

Okazuje się, że istnieją na to dwie metody, ale trzeba użyć do nich odrobiny wyobraźni. Pierwsza opiera się na pieniądzach, które przecież każdy lubi liczyć. Dlatego na początek wizualizuj sobie, że posiadasz 7 zł. Następnie dostajesz 7:7, a więc 1/7 początkowej kwoty, czyli 1 zł. Następnie wyobraź sobie, że dodatkowo otrzymałeś 7 zł siedem razy z rzędu, co daje 49 zł. Na koniec ktoś zabrał ci 7 zł, więc ile ci pozostało?

To równanie to nie lada gratka dla mózgu, ale czy potrafisz je rozwiązać?
To równanie to nie lada gratka dla mózgu, ale czy potrafisz je rozwiązać?© Pixabay | 70154

Druga metoda opiera się tylko na znajomości wykonywania zadań, a jak widzisz, nie ma w tym równaniu nawiasów. Dlatego należy zacząć od dzielenia, a potem przejść do mnożenia. 7 podzielone na 7 da 1, natomiast 7 razy 7 równa się 49. Kiedy te upiorne działania zamieniły się w liczby, to całe zadanie wygląda o niebo lepiej. Dlatego można wyniki te podstawić, a będzie ono wyglądało tak: 7 + 1 + 49 - 7. Teraz należy przejść do dodawania, a odejmowanie pozostawić na koniec. Czy masz już wynik?

Jakie jest rozwiązanie?

Jeśli jesteś sprytny, to z pewnością masz już prawidłowy wynik, ale przecież nie każdy liczy tak szybko. Dlatego podajemy gotowe rozwiązanie, a wróćmy do pieniędzy. 7 + 1 + 49 - 7, czy coś ci to przypomina? Tak, to dokładnie takie samo równanie, jakie otrzymaliśmy z drugiego sposobu. Teraz rozwiążmy je razem. 7 + 1 + 49 = 57, a teraz odejmijmy 7. Otrzymujemy wynik wynoszący 50. Czy twój jest taki sam?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także