ZagadkiLogiczneDlaczego płatki śniegu są sześciokątne? Przypominają komórki plastra miodu

Dlaczego płatki śniegu są sześciokątne? Przypominają komórki plastra miodu

Płatki śniegu są nie tylko urocze, ale też geometryczne!
Płatki śniegu są nie tylko urocze, ale też geometryczne!
Źródło zdjęć: © Getty Images | Siegfried Auer / 500px
29.11.2023 16:01, aktualizacja: 29.11.2023 16:50

Zima w Polsce powoli się rozkręca, a biały puch wkrótce stanie się naszą codziennością. Zazwyczaj padający śnieg nie jest dla nas żadną atrakcją, jednak nie oznacza to, że jest małociekawy. Okazuje się, że kształt płatków śniegu nie jest przypadkowy, a matka natura doskonale wiedziała, co robi.

Płatki śniegu wcale nie są okrągłe, a mają bardzo rozbudowane kształty. Zawsze są sześcioramiennymi gwiazdkami, ale trzeba się im mocno przypatrzeć, by to dostrzec. Warto dodać, że nigdy nie spotka się dwóch takich samych płatków, a jednocześnie wszystkie w naszych oczach wyglądają tak samo. Na czym to zjawisko polega?

Niezwykłe płatki śniegu?

Czy pamiętasz jeszcze ze szkoły, skąd biorą się śnieżynki? Te iskrzące w słońcu drobinki powstają w chmurach, a na ich wygląd ma wpływ wiele czynników, w tym temperatura i wilgotność. Cały proces zaczyna się od połączenia unoszących się w powietrzu cząsteczek wody i tzw. jąder kondensacji, którymi mogą być pyłki lub cząsteczki kurzu. Następnie płatki śniegu zaczynają rosnąć, a gdy są już wystarczająco ciężkie, spadają na ziemię, co nazywamy opadami śniegu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skąd sześcioramienny kształt gwiazdek?

W 1611 roku już Johannes Kepler był zafascynowany kształtem płatków śniegu, jednak nie mógł on zrozumieć, dlaczego nie mają one innego kształtu niż sześciobok. Wraz z rozwojem badań oraz coraz większymi metodami można było odpowiedzieć na to dręczące niemieckiego matematyka i astronoma pytanie.

Dzięki krystalografii rentgenowskiej świat nauki mógł dowiedzieć się bardzo wiele o białym puchu. Okazało się, że tylko jedna z osi płatków śniegu mocno się wyróżnia i może mieć inną długość. Wszystko przez chemię, a konkretnie cząsteczki znajdujące się w powietrzu. Ich budowa opiera się na komórkach elementarnych. Każda zawiera sześć atomów tlenu rozłożonych na planie sześcianu. Między nimi natomiast jest wodór. Gdy przybywa cząsteczek, rozszerzają się rogi płatka śniegu, dzięki czemu przez cały czas zachowuje on swój sześciokątny kształt.

Płatki śniegu cieszą wszystkich i zwiastują zbliżające się święta.
Płatki śniegu cieszą wszystkich i zwiastują zbliżające się święta.© Pixabay | JillWellington

Finalny wygląd płatków śniegu jest zatem uzależniony od wielu czynników m.in. temperatury, ilości wody i znajdujących się w powietrzu pyłków. Według badaczy te najpiękniejsze, jak również największe możemy podziwiać, gdy mamy do czynienia z wysoką wilgotnością powietrza oraz przy temperaturze wahającej się do -10 do -20 stopni Celsjusza. Zazwyczaj osiągają wielkość około 4 milimetrów. Wysoka wilgotność wpływa na to, że mają bardzo rozbudowaną konstrukcję, która jednak zawsze zachowuje kształt sześciokąta.

Nie bez znaczenia jest także miejsce opadów śniegu. Droga z chmury na ziemię może być długa i różna. Tutaj również istnieje szereg czynników, które wpływają na finalny wygląd płatków śniegu. Ciekawostką jest fakt, że na 1 kg śniegu składa się 1 milion płatków śniegu, co w przeliczeniu daje wagę jednego płatka wynoszącą 0,001 grama!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także