Słynny kapelusz Napoleona sprzedany na paryskiej aukcji. Cena zwala z nóg
Z pewnością, każdy zna Napoleona Bonaparte, wybitnego cesarza oraz dowódcę. Jego osoba odegrała istotną rolę w historii nie tylko Francji, ale i całej Europy. Zazwyczaj na portretach Napoleon widnieje w mundurze i kapeluszu. Cena, jednego z nich, w ostatnim czasie okazała się zaporowa.
To bikron i nazywany jest także dwurogiem, a noszono go głównie w XVIII i XIX wieku. Ten kapelusz jest elementem charakterystycznym dla epoki napoleońskiej, a zakładali go zarówno oficerowie, jak i generałowie. Jednak ten konkretny egzemplarz jest wyjątkowy ze względu na swojego właściciela, czyli Napoleona Bonaparte.
Kapelusz Napoleona Bonaparte
Ostatnio dom aukcyjny Drouot w Paryżu wystawił na sprzedaż prawdziwą perełkę, czyli nakrycie głowy byłego cesarza Francuzów. Bikorn to symbol, z którym od razu każdy kojarzy tę nietuzinkową postać. Dlatego też licytacja przyciągnęła uwagę kolekcjonerów i miłośników historii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kilka ciekawostek
Badacze zakładali, że cena za jeden z bikronów Napoleona będzie na granicy około 800 tysięcy euro. Jednak ta aukcja wywarła sporo emocji, a kapelusz został sprzedany za 2 miliony euro. W najśmielszych przypuszczeniach nikt nie myślał, że ten przedmiot może osiągnąć tak niebagatelną sumę. Widocznie legenda wodza jest nadal żywa, a obecna kultura również napędza jego popularność.
Bikron, czyli symbol Francji?
Mimo że dla nas stanowi nie lada gratkę, to w XVIII i XIX wieku był całkowicie normalnym kapeluszem. Zyskał sobie popularność nie tylko w Europie, ale także Ameryce, a zakładali go wojskowi niezależnie od formacji sił zbrojnych. Nie oznacza to, że cesarz nosił go tak samo, jak jego podwładni.
Na początku te nakrycia głowy wyróżniały się bardzo szerokim rondem, którego końce były spięte ze sobą do góry. Często przyczepiano do nich kokardę z przodu w barwach narodowych danego kraju, a z czasem zyskały formę trójkąta o szpiczastych końcach. Większość wojskowych nosiła bikrony tak, że rogi kapelusza znajdowały się z przodu i tylu głowy. Natomiast Napoleon nosił to nakrycie zupełnie inaczej, czyli w poprzek. Rogi jego kapelusza znajdowały się po bokach głowy. Dlatego wygląd cesarza w mundurze jest tak nietypowy.
Ciekawostką jest fakt, że te kapelusze były składane i z łatwością mogły zostać włożone pod ramię. Ten typ kapelusza nazwa się chapeau-bras, i był noszony do wybuchu I wojny światowej.