NewsySłynny kapelusz Napoleona sprzedany na paryskiej aukcji. Cena zwala z nóg

Słynny kapelusz Napoleona sprzedany na paryskiej aukcji. Cena zwala z nóg

Z pewnością, każdy zna Napoleona Bonaparte, wybitnego cesarza oraz dowódcę. Jego osoba odegrała istotną rolę w historii nie tylko Francji, ale i całej Europy. Zazwyczaj na portretach Napoleon widnieje w mundurze i kapeluszu. Cena, jednego z nich, w ostatnim czasie okazała się zaporowa.

Kapelusz Napoleona na aukcji
Kapelusz Napoleona na aukcji
Źródło zdjęć: © Getty Images | Anadolu - Contributor

To bikron i nazywany jest także dwurogiem, a noszono go głównie w XVIII i XIX wieku. Ten kapelusz jest elementem charakterystycznym dla epoki napoleońskiej, a zakładali go zarówno oficerowie, jak i generałowie. Jednak ten konkretny egzemplarz jest wyjątkowy ze względu na swojego właściciela, czyli Napoleona Bonaparte.

Kapelusz Napoleona Bonaparte

Ostatnio dom aukcyjny Drouot w Paryżu wystawił na sprzedaż prawdziwą perełkę, czyli nakrycie głowy byłego cesarza Francuzów. Bikorn to symbol, z którym od razu każdy kojarzy tę nietuzinkową postać. Dlatego też licytacja przyciągnęła uwagę kolekcjonerów i miłośników historii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kilka ciekawostek

Badacze zakładali, że cena za jeden z bikronów Napoleona będzie na granicy około 800 tysięcy euro. Jednak ta aukcja wywarła sporo emocji, a kapelusz został sprzedany za 2 miliony euro. W najśmielszych przypuszczeniach nikt nie myślał, że ten przedmiot może osiągnąć tak niebagatelną sumę. Widocznie legenda wodza jest nadal żywa, a obecna kultura również napędza jego popularność.

Bikron, czyli symbol Francji?

Mimo że dla nas stanowi nie lada gratkę, to w XVIII i XIX wieku był całkowicie normalnym kapeluszem. Zyskał sobie popularność nie tylko w Europie, ale także Ameryce, a zakładali go wojskowi niezależnie od formacji sił zbrojnych. Nie oznacza to, że cesarz nosił go tak samo, jak jego podwładni.

Kapelusz Napoleona to nie tylko historia, ale i symbol władzy.
Kapelusz Napoleona to nie tylko historia, ale i symbol władzy. © Pixabay | DomyD

Na początku te nakrycia głowy wyróżniały się bardzo szerokim rondem, którego końce były spięte ze sobą do góry. Często przyczepiano do nich kokardę z przodu w barwach narodowych danego kraju, a z czasem zyskały formę trójkąta o szpiczastych końcach. Większość wojskowych nosiła bikrony tak, że rogi kapelusza znajdowały się z przodu i tylu głowy. Natomiast Napoleon nosił to nakrycie zupełnie inaczej, czyli w poprzek. Rogi jego kapelusza znajdowały się po bokach głowy. Dlatego wygląd cesarza w mundurze jest tak nietypowy.

Ciekawostką jest fakt, że te kapelusze były składane i z łatwością mogły zostać włożone pod ramię. Ten typ kapelusza nazwa się chapeau-bras, i był noszony do wybuchu I wojny światowej.