PoradyLajfhakiPosypujesz kostkę brukową solą? Szybko przestań to robić

Posypujesz kostkę brukową solą? Szybko przestań to robić

Śnieg na kostce brukowej
Śnieg na kostce brukowej
Źródło zdjęć: © Getty Images | Victor Golmer
22.11.2023 13:30

Sezon na codzienne chodnikowe lodowiska i ślizgawki właśnie się zaczął. Razem ze śniegiem oraz lodem pojawił się coroczny kłopot z posypywaniem chodnika. Od lat prym wiedzie sól, ale czy to jedyne i najlepsze rozwiązanie?

Zima jak co roku zaskoczyła wszystkich, nie tylko drogowców. Oblodzone chodniki to zmora tej pory roku, która jest niebezpieczna dla przechodniów. Dlatego wiele służb oraz osób prywatnych sypie betony, oraz kostki brukowe solą. Jest to bardzo popularny i przede wszystkim skuteczny sposób, ale może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Sól na kostce brukowej

Kostka wykonana z betonu, to bardzo wytrzymały materiał, który jest często wykorzystywany do budowy chodników oraz alejek. Jednak nie oznacza to, że nic nie może jej zaszkodzić. Okazuje się, że warunki pogodowe nie są dla niej łaskawe, a zmiany temperatur oraz woda negatywnie wpływają na strukturę kostki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Korzystanie w okresie zimowym z soli to ogromny błąd, ponieważ ta popularna, do odmrażania kostek brukowych, substancja jest mocno żrąca. Często pozostawia po sobie nieestetyczne smugi oraz plamy, które z nadejściem wiosny zmieniają kolor na biały. Warto dodać, że ma również negatywny wpływ na zimowe obuwie (niszczy je).

Sól drogowa nie jest korzystna także dla fauny i flory, a często oblepia łapki naszych milusińskich podczas spacerów. Warto dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej "pracuje" cały rok, ponieważ w zależności od temperatury się poszerza lub zmniejsza.

Co używać na oblodzoną kostkę brukową?

Warto poszukać alternatyw dla popularnej i szkodliwej soli. Dobrym jej zamiennikiem będzie chlorek magnezu, który równie szybko usunie zgromadzony na kostce brukowej śnieg oraz lód. Warto dodać, że nie zostawia on błota pośniegowego oraz jest bezpieczny nie tylko dla nawierzchni.

Warto zrezygnować soli i posypać kostkę brukową innymi specyfikami.
Warto zrezygnować soli i posypać kostkę brukową innymi specyfikami. © Freepik

Popularnym sposobem jest też piach, który nie usuwa lodu, ale tworzy bezpieczną warstwę na jego powierzchni. Dzięki temu spacer jest komfortowy, a nasze buty czyste. Natomiast wszystkie sposoby są doraźne, ponieważ trzeba prędzej czy później pozbyć się lodu i śniegu.

Jak odśnieżyć kostkę brukową?

Kluczem do skuteczności w pozbywaniu się lodu i śniegu jest regularność. Zlegający dłuższy czas śnieg szybko zamienia się w lód. Wszystko za sprawą temperatur, które wahają się w okolicy 0 stopni Celsjusza. Zamarzanie i rozmrażanie wody znajdującej się w szczelinach bruku, powoduje uszkodzenia w obrębie struktury nawierzchni.

Dlatego należy sięgnąć po odpowiednie narzędzia, które nie uszkodzą warstwy kostki brukowej. Pod żadnym pozorem nie wolno używać metalowych lub ostro zakończonych łopat. Mogą one spowodować pękanie oraz powstawanie rys na kamiennej strukturze. Duże lepsze będą łopaty z tworzywa sztucznego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także