Dlaczego tuje brązowieją? Nim całkiem uschną, zastosuj domowy oprysk
W Polsce sadzenie tui w ogrodach jest niezwykle popularne. Bardzo często pełnią one rolę żywopłotów odgradzających od wzroku wścibskich sąsiadów. Niestety po pewnym czasie tuje brązowieją oraz schną. Sprawdź, jak temu zaradzić. Wystarczy zrobić domowy oprysk!
Tuje to bardzo popularne krzewy ogrodowe. Do tak dużej liczby ich występowania w Polsce na pewno przyczynia się fakt, że nie nie należą do bardzo wymagających w uprawie oraz że można sadzić je od kwietnia do połowy października. Latem tuje mają intensywny, zielony kolor oraz charakteryzują się dość szybkim wzrostem. Niestety zwłaszcza te starsze krzewy z czasem brązowieją. Na szczęście znamy sposób, który może odratować schnące tuje. Wystarczy, że zastosujesz domowy oprysk.
Domowy oprysk na schnące tuje
Zapewne zastanawiasz się, dlaczego tuje brązowieją? Krzewy te do prawidłowego rozwoju potrzebują żyznej, nawodnionej gleby oraz sporej ilości światła słonecznego. Gdy tuje brązowieją, jest to jasny sygnał, że krzew potrzebuje pomocy. Możliwe, że został np. zaatakowany przez jakiegoś grzyba. Jak uratować brązowe tuje? Na stronie "pomorska.pl" podzielono się świetnym pomysłem na domowy oprysk do tui. Jego regularne zastosowanie pomaga przywrócić krzewom zdrowy, zielony kolor. To jednak nie wszystko. Warto podkreślić, że ten własnej roboty oprysk działa również grzybobójczo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sposoby na więdnące kwiaty
Według Gazety Pomorskiej do jego przygotowania wystarczy obrać jedną główkę czosnku. Następnie trzeba ją mocno wycisnąć w taki sposób, aby puściła soki. Kolejny krok to umieszczenie rozgniecionego czosnku w dużym naczyniu i zalanie go dwoma litrami wody. Po upłynięciu doby gotową miksturę przecedź przez sitko. Na koniec czosnkowy oprysk wlej do dyfuzora, który ułatwi ci pryskanie po gałązkach schnącej tui. Oprysk należy stosować regularnie. Najlepiej nawet dwa razy dziennie. Pamiętaj, że ta mikstura ma swoje właściwości tylko przez około 2-3 dni. Po upływie tego czasu koniecznie przygotuj nową partię oprysku.
Kiedy należy przycinać tuje?
Jeżeli twoje tuje brązowieją, to najprawdopodobniej nie mają zapewnionych odpowiednich warunków do rozwoju. Przy uprawie tui ważne jest nie tylko ich regularne nawożenie, zapewnienie odpowiedniego stanowiska oraz podlewanie. Dużą rolę odgrywa również przycinanie. Dzięki tej czynności stymulujemy tuje do rozkrzewiania oraz wzrostu. Taka pielęgnacja może również skutecznie wspomagać schnące tuje. Kiedy najlepiej przyciąć tuje? Ogrodnicy wyróżniają trzy różne etapy:
- Pierwsze cięcie tui przeprowadzamy wczesną wiosną, ale dopiero rok po jej posadzeniu. Wysokość krzewu powinna przekraczać wtedy 1,5 m.
- Drugie cięcie powinno się przeprowadzić w okolicach czerwca, czyli w czasie, kiedy młode przyrosty zaczynają ciemnieć.
- Optymalny czas na trzecie podcięcie tui to sierpień. Nie należy tego przeciągać do września, ponieważ wtedy narażamy młode gałązki na potencjalne przymrozki.
Źródło: "gazetapomorska.pl"