Balkon i ogródOgródJeśli przegapisz termin, zmarnieją. Oto kiedy przycinać tuje po zimie

Jeśli przegapisz termin, zmarnieją. Oto kiedy przycinać tuje po zimie

Kiedy należy przycinać tuje?
Kiedy należy przycinać tuje?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Sergey + Marina
05.02.2024 07:27

Tuje są niezwykle popularne w polskich ogrodach. Bardzo często pełnią rolę żywopłotów odgradzających od wzroku wścibskich sąsiadów. Warto pamiętać, że krzewy te, aby były zadbane i gęste, należy regularnie przycinać. Wiemy, kiedy jest na to odpowiedni moment!

Tuje są bardzo popularnymi krzewami wśród Polaków. Wpływ na to ma wiele czynników, ale na pewno przyczynia się do tego fakt, że tuje można sadzić praktycznie przez cały sezon. Krzewy te możesz uprawiać od kwietnia do połowy października. Najszybciej będą rosły w dobrze nasłonecznionych miejscach. Dodatkowo wymagają żyznej, przepuszczalnej oraz umiarkowanie wilgotnej gleby. Latem tuje mają intensywny, zielony kolor i charakteryzują się dość szybkim wzrostem. Po 10 latach osiągają wysokość około 2,5 metra, przy średnicy mniej więcej 60-70 centymetrów. Jeżeli zależy nam, aby nasze krzewy były gęste, to należy je w odpowiednim czasie przyciąć. Kiedy jednak jest na to najlepsza pora?

Kiedy należy przycinać tuje?

Jednym z najważniejszych zabiegów, jakich nie należy pomijać przy uprawie tui, jest ich regularne przycinanie. Dzięki tej czynności stymulujemy tuje do rozkrzewiania. Dodatkowo odpowiednie przycinanie może przyczynić się do ich szybszego wzrostu. To jednak nie koniec zalet tego zabiegu. Regularnie przecinając tuje, możemy zachować ich schludny i pożądany kształt. Kiedy zatem najlepiej przyciąć swoje tuje? Ogrodnicy wyróżniają trzy różne etapy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Optymalny czas na pierwsze przycięcie tui

Należy pamiętać, że pierwsze cięcie tui przeprowadzamy dopiero rok po jej posadzeniu. Wysokość krzewu powinna przekraczać wtedy 1,5 m. Zalecane jest również, aby pierwsze przycięcie było wykonane wczesną wiosną. Najlepiej, gdyby był to przełom marca i kwietnia. Chodzi o to, aby młode pąki zdążyły już nabrzmieć. Pierwsze cięcie jest wykonywane głównie po to, aby nadać krzewom pożądany kształt i utrzymać ich rozmiar. Warto pamiętać, że podczas wiosennego przycinania powinno się skrócić pędy tui o około 1/3 długości. Bardzo ważnym w tym czasie zadaniem jest również usunięcie wszelkich uschniętych i poniszczonych gałązek.

Kiedy należy wykonać drugie i trzecie cięcie tui?

Według zaleceń ekspertów drugie cięcie przeprowadzamy w okolicach czerwca. Ważne, aby było to w czasie, kiedy młode przyrosty zaczynają ciemnieć. Podczas tego przycinania możesz zauważyć, że formowanie pożądanego kształtu krzewu jest trochę trudniejsze. Warto wtedy i tak podjąć się tego zabiegu, ponieważ regularne przycinanie stymuluje rośliny do rozkrzewiania się.

Jeśli chodzi o optymalny czas na trzecie cięcie, to według zaleceń najlepiej wykonać je w sierpniu. Eksperci podkreślają, że nie należy odkładać tego zadania do września. Inaczej młode gałązki mogą nie zdążyć zdrewnieć przed zimą. Wiąże się to z potencjalnymi uszkodzeniami krzewu przez wczesny śnieg oraz mróz. Pamiętaj również, że prawidłowe przycinanie tui wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Najlepiej użyj do tego specjalnych nożyc lub sekatora.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także