NewsyDziś Dzień Czarnego Kota. Strzeż się, aby przypadkiem nie przebiegł ci drogi

Dziś Dzień Czarnego Kota. Strzeż się, aby przypadkiem nie przebiegł ci drogi

Czarny kot na ulicy
Czarny kot na ulicy
Źródło zdjęć: © Getty Images | Sebastian Condrea
17.11.2023 13:12

17 listopada wypada Dzień Czarnego Kota, który został ustanowiony w 2007 roku na wniosek Stowarzyszenia Obrony Zwierząt. Wokół tych wyjątkowych stworzeń narosło wiele mitów, które odbierają im szansę na kochający dom.

Średniowiecze już dawno za nami, a mimo to, wiele osób uważa, że czarne koty przynoszą pecha, co przekłada się na ich traktowanie. Ze względu na swoje wyjątkowe umaszczenie, mają niewielkie szanse na znalezienie kochającego domu. Wiele czarnych kotów całe życie spędza w schroniskach.

Z tego powodu w 2007 roku Stowarzyszenie Obrony Zwierząt wraz z Ruchem Obrony Czarnych Kotów, ustanowiło Dzień Czarnego Kota, który wypada 17 listopada. Pomysł zrodził się we Włoszech, gdzie liczba 17 uznawana jest za pechową. Ten dzień ma uświadomić ludziom, że czarne koty to wyjątkowe zwierzęta, które zasługują na miłość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy czarne koty przynoszą pecha?

Czarne koty nie mają łatwego życia. Wokół nich powstało wiele mitów i zabobonów, których korzenie sięgają czasów średniowiecznych. To właśnie wtedy powstał przesąd, że czarne koty przynoszą pecha i są związane z czarną magią. Brano je za wiedźmy w przebraniu, a niektórzy byli przekonani, że są wysłannikami diabła.

Przez setki lat niewinne zwierzęta były okrutnie torturowane. Palono je żywcem, obdzierano ze skóry, łamano im kości i ogony. A to wszystko w imię ochrony przed czarną magią, choć nie brakowało sadystów, którzy robili to dla rozrywki.

Niestety, ten zabobon przetrwał do dziś. Najpopularniejszy przesąd dotyczy czarnych kotów przebiegających przed drogę. To wydarzenie ma przynosić pecha. Cofnięcie się o trzy kroki ma odczarować "klątwę", podobnie jak splunięcie przez lewe ramię czy skrzyżowanie palców.

Czarne koty mają mniejsze szanse na dom

Mity, które narosły wokół czarnych kotów sprawiają, że mało kto chce zapewnić im kochający dom. Pamiętajmy, że tak jak my nie mamy wpływu na swój wygląd, tak koty nie odpowiadają za swoje umaszczenie. To wspaniałe i oddane stworzenia, które marzą o właścicielach, jak każde inne zwierzę domowe.

We Francji i Japonii widok czarnego oznacza szczęście. Japończycy uważają, że zwiastują nadchodzące bogactwo i odstraszają złe moce. Francuzi chętnie przygarniają czarne koty, bowiem wielu z nich uważa, że czarna sierść w domu przynosi szczęście domownikom.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także