NewsyDziś Dzień Mężczyzn. Oto dlaczego wielu z nich zapuszcza w listopadzie wąsy

Dziś Dzień Mężczyzn. Oto dlaczego wielu z nich zapuszcza w listopadzie wąsy

19 listopada to Międzynarodowy Dzień Mężczyzn.
19 listopada to Międzynarodowy Dzień Mężczyzn.
Źródło zdjęć: © Freepik | pressfoto

19.11.2023 12:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ten dzień to nie tylko okazja do świętowania, ale też przypomnienia o niezwykle ważnej akcji, która ratuje życie. Listopad został wybrany nieprzypadkowo.

Zdarza się, że często na nich narzekamy lub ich nie doceniamy. Niektóre panie cały czas zastanawiają się, "gdzie ci mężczyźni", którzy są prawdziwymi dżentelmenami. Jednak niezależnie od ich wad są kochani, a nawet ubóstwiani. W listopadzie warto pamiętać szczególnie o ich zdrowiu.

Dzień Mężczyzny, czyli niezwykle ważna data

Dzisiejsza data, 19 listopada niesie ze sobą okazję do świętowania Międzynarodowego Dnia Mężczyzn, który obchodzony jest w ponad 80 krajach na całym świecie. Po raz pierwszy uczczono go w 1999 roku w Trynidadzie i Tobago, czyli małym wyspiarskim kraju w Ameryce Południowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mimo różnych głosów społecznych dzień dzisiejszy jest w całości poświęcony mężczyznom. Na szczególną uwagę zasługują wartości, jakie panowie wnoszą do świata, które stają się wzorcami do naśladowania. Jednak to nie tylko czas pochwał, ale też troski o ich zdrowie psychiczne oraz fizyczne.

Statystycznie coraz więcej mężczyzn zmaga się z ciążącymi na nich oczekiwaniami społecznymi, które negatywnie odbijają się na ich postrzeganiu siebie. Poprawne relacje między płciami również są bardzo istotne, ponieważ należy pamiętać o równym traktowaniu nie tylko kobiet, ale też i mężczyzn.

Movember 2023, czyli najlepszy prezent na Dzień Mężczyzny

Okazuje się, że nie tylko dzisiejszy dzień jest poświęcony panom. Cały listopad jest miesiącem walki z męskim rakiem. To czas, w którym mężczyźni solidaryzują się ze swoimi kolegami chorującymi na nowotwory gruczołu krokowego oraz raka jąder. Akcja ta po raz pierwszy odbyła się w 1999 roku w Australii, a dziś obejmuje już cały świat.

Nazwa "Movember" (z ang. "wąsopad") nie została wybrana przypadkowo. Ten wyraz powstał z połączenia dwóch angielskich wyrazów: "moustache" – wąsy oraz "November" – listopad. To właśnie wąsy stały się symbolem kampanii, która ma na celu promować tematykę profilaktyki przeciwnowotworowej u mężczyzn.

Listopad to miesiąc profilaktyki nowotworowej u mężczyzn.
Listopad to miesiąc profilaktyki nowotworowej u mężczyzn. © Freepik

Z tego powodu przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy, co ma nie tylko wymiar symboliczny. Poprzez swoje działanie mają oni na celu wzbudzić społeczną ciekawość, która pomoże w rozpoczęciu dyskusji na te istotne tematy zdrowia.

Męskie nowotwory to nie wyrok

Okazuje się, że sprzymierzeńcem mężczyzn jest diagnostyka. Choroba wykryta we wczesnym stadium oznacza znacznie większe szanse na wyzdrowienie. Strach lub bagatelizowanie obecności guza nie sprawią, że on zniknie, a jedynie pogarszają sytuację. Listopadowa jest tak istotna, ponieważ ma na celu przypominać mężczyznom oraz ich bliskim, że zdrowie jest najcenniejsze.

Statystyki jednak są miażdżące, ponieważ według nich choruje co 3 mężczyzna w przedziale wiekowym od 50 do 80 lat. Warto dodać, że to czwarty pod względem śmiertelności nowotwór świata. Dlatego tak ważne jest to, aby głośno mówić o wstydliwych oraz trudnych męskich kłopotach.

Jak zadbać o swoje zdrowie?

Warto samodzielnie oraz regularnie wykonywać badanie jąder. To najlepszy sposób, aby wykryć chorobę jak najwcześniej. Jednak w listopadzie warto skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, które nie są bolesne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także