PoradyDomowe trikiPosypuję cukrem i nacieram blachy. Mam spokój przed świętami

Posypuję cukrem i nacieram blachy. Mam spokój przed świętami

Cebula i cukier w try miga, odświeżą blachy.
Cebula i cukier w try miga, odświeżą blachy.
Źródło zdjęć: © Genialne
19.11.2023 09:26

Świąteczne wypieki przed nami, jednak już teraz warto zadbać o blachy do pieczenia, aby się nie rozczarować. Zamiast drogich specyfików użyj tego triku, a oszczędzisz sobie niepotrzebnych nerwów.

Choć może wydawać się to nieco nietypowe, to jednak ta metoda przynosi niesamowite rezultaty. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że to, co wydaje się zwykłym, niepozornym warzywem, może okazać się nieocenionym pomocnikiem w czyszczeniu blach z piekarnika. Wiele osób wie, że brak regularnego mycia może prowadzić do problemów z utrzymaniem blach w czystości, a co gorsza, z czasem mogą one pokryć się rdzą. Na szczęście, istnieje prosty sposób, aby uniknąć tych problemów, bez konieczności wyrzucania blach do śmieci. Wystarczy zastosować banalny trik.

Cebula posypana cukrem to remedium na brudne blachy?

Czasu do świąt Bożego Narodzenia zostało coraz mniej, przez co niektórzy zaczynają planować z wyprzedzeniem coroczne menu. Nic w tym dziwnego, ponieważ na naszych stołach nie może zabraknąć makowców czy serników. Samo ich przygotowanie nie stanowi tak wielkiego problemu. Problem pojawia się po otwarciu piekarnika. Wówczas ze zdziwieniem możemy stwierdzić, że blachy wymagają gruntownego czyszczenia. Często profesjonalne oraz chemiczne środki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlatego warto zwrócić się ku domowym sposobom, które są nie tylko tanie, ale także ekologiczne i przede wszystkim bezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego sięgnij po świeżą, dużą cebulę, która jest pełna soku, a następnie przekrój ją na pół. Później posyp ją cukrem i pocieraj nią zardzewiałą i zatłuszczoną blachę piekarnika. Po zakończeniu tego procesu, wypłucz blachę wodą, a na koniec wytrzyj ją do sucha.

Sekret skuteczności tego sposobu tkwi w kwasowym pH cebuli, które sprawia, że jej sok staje się skutecznym środkiem do walki z rdzą. Jeśli jednak nie masz siły na szorowanie, to jest na to inny patent.

Domowy odrdzewiacz uratuje świąteczne wypieki

Czyszczenie ręczne blachy cebulą z cukrem może być dość męczące i czasochłonne. Dlatego warto spróbować alternatywnego rozwiązania, które da takie same efekty przy niewielkim wysiłku. Ta metoda idealnie sprawdzi się dla leniwych lub zabieganych. Wystarczy zetrzeć cebulę na tarce, a następnie połączyć ją z 1 łyżką cukru i nałożyć tę mieszankę na rdzawe plamy.

Cebula i cukier uratują blachy oraz twoje nerwy podczas przygotowywań świątecznych.
Cebula i cukier uratują blachy oraz twoje nerwy podczas przygotowywań świątecznych. © Pixabay | MrGajowy3

Tak przygotowaną domową pastę trzeba pozostawić na około 2 godziny. Dzięki temu składniki z cebuli będą mogły zadziałać. Na koniec pozostaje tylko umyć blachę i wytrzeć ją do sucha. Ten trik sprawdzi się również na zardzewiałych nożach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także