Dziś oficjalny początek zimy. Orion już na ciebie czeka
22.12.2023 14:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kalendarzowa zima pojawiła się idealnie wraz z mocnymi opadami śniegu w naszym kraju. Już za jakiś czas możemy doświadczyć pierwszej zimowej pełni i niesamowitych konstelacji gwiazd, które dobrze widoczne są tylko przez kilka tygodni w roku. Kiedy nie wiesz, co zrobić ze sobą podczas długich wieczorów, koniecznie spójrz w niebo. Tam dzieje się prawdziwa magia!
Zima to dziwny okres. Krótkie dni zmuszają nas do podwojenia obrotów i wykonania wszystkich obowiązków, póki widać słońce na niebie. Po godzinie 16 robi się już ciemno, a my nie możemy znaleźć sobie zajęcia i zazwyczaj marnujemy czas na media społecznościowe czy telewizję. Okazuje się, że zima to idealna pora na obserwacje zjawisk astrologicznych na niebie. Otóż wtedy gwiazdy wyglądają jeszcze piękniej niż zazwyczaj. Warto poświęcić jeden wieczór na wyłapanie wszystkich konstelacji, które widoczne są jedynie przez krótki okres w ciągu roku.
Zima to czas mroku i odkrywania siebie
Kiedy kończy się rok kalendarzowy, zaczynamy myśleć o swoim dotychczasowym życiu i tym, jak zmienić coś w nim zmienić. Zima wprowadza nas w stan nostalgii i przemyśleń, a jest to głównie spowodowane długimi wieczorami, jakie przychodzi nam spędzić w swoich domach. Początek astrologicznej zimy w tym roku wypada dokładnie 22 grudnia o godzinie 4.27. Z dnia na dzień dni będą się wydłużać, lecz póki jeszcze trwamy w tej porze roku, musimy odpowiednio zagospodarować czas.
Zamiast leżeć pod kocem z paczką chipsów, warto poszukać zajęć, które pozwolą nam nieco urozmaicić codzienne życie. Wiemy, że zima nie sprzyja aktywnościom na zewnątrz, lecz od czasu do czasu warto przejść się na mroźny spacer, pojeździć na łyżwach lub wybrać się na oglądanie gwiazd, które zimową porą są zdecydowanie najpiękniejsze!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zimowe konstelacje, które warto zobaczyć
Jeżeli jesteś ciekawy, co powita cię na niebie podczas zimowej pory, to już śpieszymy z podpowiedzią. Jedną z najokazalszych konstelacji jest Orion, którego widać od zmroku aż po sam świt. Gwiazdy w tym układzie przypominają coś na wzór sylwetki człowieka. Charakterystyczną cechą tego gwiazdozbioru są trzy punkty, które układają się w linii prostej, jest to tzw. Pas Oriona. Kiedy już go zlokalizujemy, warto poszukać Syriusza — najjaśniejszej gwiazdy nocnego nieba, która znajduje się na końcu Pasa Oriona.
Dwie bardzo popularne konstelacje — Mały i Wielki Wóz to fragmenty gwiazdozbioru Małej Niedźwiedzicy oraz Wielkiej Niedźwiedzicy. Jeśli pragniesz znaleźć gwiazdę polarną, to szukaj jej w Małym Wozie. Ponadto zima to czas, gdy dobrze widać wszystkie planety. Wieczorem dostrzeżesz Saturna i Jowisza, a jeśli będziesz mieć teleskop, łatwo wypatrzeć Uran i Neptuna. Rankiem najlepiej widać Wenus i Merkurego, które jasno świecą na czystym niebie.