Dziwnie pachnie i wygląda, ale ratuje skórę i włosy. Kostka kosztuje grosze
24.11.2023 20:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
To brunatne mydło ma wielu zwolenników, ale i przeciwników. Zazwyczaj odstraszający jest jego charakterystyczny zapach, ale to tylko pozory. Jest coś, czego z pewnością jeszcze nie wiesz o mydle dziegciowym.
Inna jego nazwa to mydło smołowe. Od wielu lat jest na rynku kosmetycznym. Zapachem przypomina właśnie smołę lub palone ognisko, czym z pewnością nie zachęca do użycia. Kolor również nie poprawia sytuacji. Mydło dziegciowe ma barwę od brązowej aż do czerni. Jednak mimo to warto z niego korzystać, a te argumenty z pewnością cię przekonają.
Jak powstaje i jakie ma właściwości mydło smołowe?
Tradycyjna receptura jego wytwarzania opiera się na wykorzystaniu smoły drzewnej, kopalin oraz ich przetworów. Właśnie dlatego mydło ma ciemną barwę i ten charakterystyczny zapach. Zazwyczaj wykonuje się je z dziegciu brzozowego, który od wieków znany jest w medycynie ludowej. Na przestrzeni lat mydło to było wykorzystywane do m.in. wyprawiania skór oraz konserwacji obuwia, ale po suchej destylacji dziegciu mydło znalazło swoje zastosowanie w kosmetyce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dostępne w sprzedaży mydła smołowe zawierają w sobie liczne oleje z roślin oraz substancje eteryczne, jak również mają właściwości myjące. Dzięki temu ich zapach nie jest tak intensywny, a właściwości dziegciu są zachowane. Według badaczy mydła te mają blisko 10 000 pożytecznych składników organicznych, a wśród nich znaleźć można kreozot, fenol oraz toulen.
Mydło dziegciowe działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo. Szybko łagodzi objawy alergiczne oraz wspomaga leczenie chorób dermatologicznych. Pozytywnie wpływa na poprawę kondycji skóry oraz włosów, a szczególnie jest zalecane dla osób zmagających się z łupieżem, łuszczycą oraz trądzikiem.
Jak stosować mydło dziegciowe, aby nie narobić sobie problemu?
Mimo jego cudownych właściwości, warto podejść do jego stosowania z rozwagą. Bardzo często mydło smołowe ma działanie wysuszające, przez co może mocno podrażnić skórę. Nie należy więc stosować go na wrażliwą lub suchą cerę. Jednak jeśli zmagasz się z nadmiernym wydzielaniem sebum, to najprawdopodobniej ten produkt jest dla ciebie.
Najlepiej stosować mydło raz na tydzień, aby nie wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Warto też przed jego zastosowaniem skonsultować się z lekarzem, który rozwieje wątpliwości. Natomiast dla osób chorujących na infekcje skóry mydło smołowe będzie zbawienne, ponieważ zmiękczy twardy naskórek oraz sprawi, że uczucie świądu zniknie.
Gdzie można kupić mydło smołowe?
Zazwyczaj jest dostępne w drogeriach, aptekach oraz sklepach zielarskich. Kosztuje mniej niż 10 zł za kostkę. Warto podczas wyboru mydła smołowego zwrócić uwagę na to, czy jest wykonane z naturalnych składników i czy posiada certyfikat.