DomRośliny doniczkoweGdy widzę w doniczce biały nalot, biorę 6 zł i biegnę do apteki. Problem znika

Gdy widzę w doniczce biały nalot, biorę 6 zł i biegnę do apteki. Problem znika

Pleśń na ziemi w doniczce zniknie w try miga
Pleśń na ziemi w doniczce zniknie w try miga
Źródło zdjęć: © Genialne
15.12.2023 16:30

Biały nalot na ziemi w doniczce powinien zaniepokoić każdego właściciela roślin. Nie tylko wygląda brzydko, ale też jest oznaką, że dzieje się coś złego. Jest to nic innego jak pleśń, która może mieć tragiczne konsekwencje dla kondycji kwiatu.

Miłośnicy roślin doskonale wiedzą, że ich hodowla to nie bułka z masłem, a odpowiedzialne zadanie. Bardzo często są one narażone na rozmaite choroby, które wywołują nie tylko bakterie, ale też szkodniki (np. ziemiórki), które wysysają z rośliny to, co najlepsze. Wtedy nie należy załamywać rąk, a działać przy pomocy naturalnych specyfików za grosze.

Jak zlikwidować pleśń w doniczce?

Zima oraz okres grzewczy nie sprzyjają bujnemu wzrostowi roślin, ponieważ często w tym okresie kwiaty opadają lub wstrzymują wzrost. Nieodpowiednia temperatura, brak wentylacji oraz nadmierne podlewanie to najczęstsze grzechy, z którymi nasze kwiatki nie mają łatwo. Efekty są widoczne w postaci pleśni, która przybiera formę białego nalotu na wierzchu ziemi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli nasza reakcja nie będzie szybka, to pleśń zajmie całą roślinę, a co najgorsze — zniszczy korzenie, które zaczną gnić, a liście czernieć. Wiele osób nie wie, co wtedy robić, a jedyne rozwiązanie dla wielu to chemiczne preparaty, które są skuteczne, ale mogą przynieść roślinie więcej szkody niż pożytku. Warto zdecydować się na bezpieczne i naturalne alternatywy, które nie spotęgują białego nalotu, a błyskawicznie go wyeliminują.

Domowy trik usunie pleśń na ziemi w doniczce

W domowej apteczce nie brak skutecznych środków, które zastąpią mocne preparaty. Najlepsze, co można zrobić w tej sytuacji, to sięgnięcie po węgiel aktywny. Dzięki niemu pleśń w doniczce zniknie szybko, ponieważ węgiel ją wchłonie. W efekcie zapobiegniemy katastrofie, czyli dalszemu rozrostowi białego nalotu. Kilka tabletek węgla aktywnego w zupełności wystarczy, a nie trzeba robić nic poza ich rozkruszeniem. Takie kawałeczki wystarczy położyć w doniczce lub wetknąć w zainfekowaną ziemię.

Dzięki nim pleśń zniknie sama
Dzięki nim pleśń zniknie sama© Freepik

Warto dodać, że węgiel aktywny ma także właściwości odstraszające ziemiórki oraz nicienie, które będą omijać doniczkę szerokim łukiem. Dzięki temu roślina będzie rosła zdrowo i bujnie, a my nie będziemy obawiać się żadnych chorób grzybowych lub szkodników.

Co na biały nalot w doniczce?

Innym, ale też domowym i równie skutecznym środkiem na biały nalot jest ocet jabłkowy. Wystarczy rozrobić go w proporcji: 1 łyżka octu na 1 litr wody, a następnie spryskać pleśń. Tak samo dobrze sprawdzi się soda oczyszczona, która ma właściwości odkażające. Do 1 szklanki wody należy dodać 3 łyżki sody oczyszczonej i podlać roślinę. Dzięki tym domowym oraz tanim trikom wyeliminujemy pleśń na długi czas.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także