NewsyGodło a herb to nie to samo. Tylko najwięksi pasjonaci historii znają różnicę

Godło a herb to nie to samo. Tylko najwięksi pasjonaci historii znają różnicę

Flaga Polski powiewa na wietrze
Flaga Polski powiewa na wietrze
Źródło zdjęć: © Getty Images | Main_sail
11.11.2023 10:22

Wielu z nas myli pojęcie herbu oraz godła. Wszystko dlatego, że nie potrafimy jasno wyjaśnić, jakie dzielą je różnicę. To, że na jednym i drugim pojawia się orzeł, nie oznacza, że można je wykorzystywać zamiennie. W naszej historii zapisał się pewien moment, gdy nawet władza Rzeczpospolitej popełniła wpadkę w 1997 r. Zamiast godła wywiesiła herb, co niestety nie jest tożsame.

Niepozorny symbol polski, który może wywołać wiele kłótni. Co człowiek to opinia, lecz godło i herb nie powinny być mylone, zwłaszcza przez urzędników państwowych. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie tej kwestii i jasno wskazane różnice, które pozwolą ci z łatwością odróżnić obydwa znaki. Ta wiedza może przydać się w przyszłości, by nie popełnić kolejnej gafy.

Godło a herb. Czym się różnią?

Podstawowa kwestia, o której należy pamiętać, to użycie obu tych znaków. Godło to symbol i może być używane samodzielnie, natomiast herb to tarcza z godłem. Godło Rzeczpospolitej Polskiej to symbol naszego kraju, a herb to pozostałości po dynastii Piastów, którzy byli pierwszymi władcami Polski.

Zgodnie z artykułem 28. Konstytucji RP, za polskie godło uznaje się wizerunek orła białego w koronie umieszczonego na czerwonym polu. Koronę przywrócono mu 31 grudnia 1989 roku, a nowy wzór wprowadzono 22 lutego 1990 roku. Jest to zawsze biały, jednogłowy orzeł ze złotą koroną, szponami i dziobem, zwrócony głową w prawo. Godło umieszczone jest w czerwonym polu, które lekko zwęża się ku dołowi tarczy. Biel i czerwień to prawowite barwy Rzeczpospolitej Polskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Historia polskiego godła

Zaczynając od początku, historia godła sięga aż do pierwszego władcy Bolesława Chrobrego, gdzie wybijano orzełka na tamtejszych monetach. Uczeni przez długi czas mieli wątpliwości do tego, czy na pieniądzach widnieje wizerunek orła, czy też koguta. Po sprawdzeniu pieczęci, tarcz i chorągwi, doszli do wniosku, że jest to orzeł, najprawdopodobniej bielik zwyczajny.

Początkowo symbol wykorzystywany był jedynie w śląskiej linii Piastów. Po raz pierwszy jako godło książęce pojawia się na pieczęci konnej Kazimierza opolsko-raciborskiego w 1222 roku. W 1295 roku Przemysław II uznał go za herb państwa. Graficznie forma zmieniała się przez wieki, a obecna pochodzi z 1927 roku, wzorowana na godle z czasów Stefana Batorego.

Flaga Polski z godłem
Flaga Polski z godłem© Freepik | www.slon.pics

Po powstaniu listopadowym, carowie, którzy w tym czasie tytułowali się królami Polski, przejęli Order Orła Białego z niebieską wstęgą. Na herbie z okresu powstania styczniowego widnieje, oprócz orła i Pogoni, Archanioł Michał – patron Rusi. W 1917 roku został on wyeliminowany, a gdy odzyskaliśmy niepodległość, orzeł został uznany za polskie godło państwowe. Po II wojnie światowej komunistyczne władze usunęły złotą koronę. W odpowiedzi na ten czyn, polski rząd na uchodźstwie w 1956 roku umieścił na głowie orła zamkniętą koronę zwieńczoną krzyżem. W 1989 roku orzełek odzyskał koronę i ma ją aż po dzisiejsze dni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także