Hiacynt przechyla się w doniczce? Brakuje mu jednej rzeczy
Hiacynt to symbol wiosny, który przepięknie prezentuje się w doniczce. Jeśli zależy ci na tym, aby rósł zdrowo, to zapewnij mu odpowiednie warunki. Jak uprawiać hiacynty w doniczce? Dzięki temu postawisz je do pionu.
20.03.2024 16:29
Te przepiękne kwiaty wprowadzają do naszego domu wiosnę i często są symbolem Wielkanocy, ale nie zawsze chcą rosnąć pięknie, a co gorzej prosto. Warto poznać warunki, jakie stawiają nam hiacynty, a ich uprawa stanie się banalna. Czego nie może zabraknąć hiacyntom w doniczce? Dzięki tej wiedzy poradzi sobie z nimi nawet niedoświadczony ogrodnik.
Jak uprawiać hiacynty w doniczce?
Hiacynty, jak każde inne rośliny doniczkowe potrzebują naszej uwagi i opieki, która jest dla nich niezwykle ważna. Kwiaty nie pojawią się same, a często hiacynty nie chcą zdobić naszych parapetów. Wtedy wiele osób poddaje się, co z pewnością nie pomaga hiacyntom. Wszystko, co musisz zrobić, to pamiętać o kilku ważnych szczegółach, a oprócz podlewania i temperatury zapewnić roślinie zaledwie jedną rzecz. Dzięki temu hiacynty z wdzięcznością obiją w górę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Te rośliny są wieloletnie, a odpowiednio pielęgnowane zostaną z nami na dłużej niż jeden sezon. Czego potrzebuje hiacynt w doniczce? Kluczowa dla tej rośliny jest temperatura, która powinna mieścić się między 18 a 20 stopni Celsjusza. Hiacynty nie przepadają za grzejnikami oraz przestawianiem z kąta w kąt, które negatywnie wpływa na ich kwitnienie. Równie źle hiacynty w doniczkach zniosą zimne przeciągi, a to sprawi, że nie tylko nie urosną, ale także zmarnieją z dnia na dzień.
Z pewnością jesteś przekonany, że rośliny te uwielbiają wilgoć, ale to nieprawda. Hojne podlewanie hiacyntów jest dla nich zabójcze, co spowoduje rozwój pleśni, ale przede wszystkim gnicie cebulek. Najlepiej jest poczekać, aż wierzchnia warstwa podłoża w doniczce hiacynta przeschnie i podlewać go przynajmniej raz na tydzień. Nie oznacza to jednak, że możemy na tym poprzestać, ponieważ warto regularnie sprawdzać kondycję cebulek.
Dlaczego hiacynt w doniczce się przechyla?
Jeśli zauważyłeś, że twój hiacynt rośnie bujnie, ale odchyla się na boki, to wcale nie robi tego złośliwie. Kwiat nie ma zamiaru marnieć, ale potrzebuje twojej uwagi. Hiacynty uprawiane w doniczkach uwielbiają jasne stanowiska, ale bez bezpośrednich promieni słonecznych. Jeśli roślina ma za mało światła, to może przechylać się w poszukiwaniu potrzebnego mu do wzrostu słońca. Najlepiej hodować hiacynty za firanką lub w pobliżu widnego okna, aby zażywały kąpieli słonecznych przez minimum sześć godzin na dobę. Jeśli nie spełnimy tego warunku, to hiacynt bardzo szybko się złamie, a przecież nie na tym nam zależy.