NewsyPo 85 latach badań naukowcy wiedzą, co daje ludziom szczęście. Wcale nie pieniądze

Po 85 latach badań naukowcy wiedzą, co daje ludziom szczęście. Wcale nie pieniądze

Amerykańscy naukowcy przez 85 lat obserwowali życie ponad 1300 osób, aby odkryć złoty środek na szczęście. Wyniki tego eksperymentu dla wielu ludzi mogą być zaskakujące, ponieważ wcale tu nie chodzi o pieniądze. Sprawdź, co tak naprawdę daje ludziom szczęście!

Szczęśliwa para ludzi.
Szczęśliwa para ludzi.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Flashpop

19.03.2024 13:46

Dla niektórych szczęście to przebywanie wśród członków rodziny i przyjaciół. Innym osobom szczęścia dostarcza kupowanie sobie drogich, markowych rzeczy lub podróżowanie. Jeszcze inni ludzie czują prawdziwą radość, spełniając się w swojej pracy. Tak naprawdę każdy czerpie z czegoś innego swoje spełnienie i zadowolenie z życia i jest to jak najbardziej w porządku. Czy istnieje jednak złoty środek na szczęście? Okazuje się, że po 85 latach naukowcy wreszcie wiedzą, co tak naprawdę dostarcza ludziom szczęścia.

Poznaj receptę na szczęście

Amerykańscy naukowcy przez 85 lat prowadzili badania, które były wieloletnim eksperymentem mającym na celu wykazać, co tak naprawdę uszczęśliwia ludzi. Projekt ten nosi nazwę Harvard Study of Adult Development i został rozpoczęty w 1938 roku. Na łamach Zwierciadła możemy przeczytać, że w tym eksperymencie początkowo brało 724 amerykańskich studentów, których życie było śledzone przez ponad 80 lat.

Co ciekawe zdecydowano się również dołączyć do obserwacji życie dzieci oraz wnuki mężczyzn, którzy od początku byli badani w tym projekcie. Ostatecznie liczba uczestników wynosiła ponad 1300. Wynik tego wieloletniego eksperymentu okazał się niezwykle zaskakujący. Okazało się, że kluczem do szczęścia wcale nie są pieniądze czy pozycja społeczna, a...kontakt z drugim człowiekiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co daje ludziom szczęście?

Warto podkreślić, że według The Harvard Gazette w projekcie badawczym Harvard Study of Adult Development początkowo brali udział tylko i wyłącznie mężczyźni. Co ciekawe po ukończeniu studiów uczestnicy eksperymentu zostali między innymi znanymi biznesmenami, lekarzami oraz prawnikami. Po prostu odnieśli życiowy sukces. Część osób biorących udział w projekcie nie miała jednak tyle szczęścia i zmagała się z różnymi chorobami takimi jak schizofrenia lub alkoholizm.

Doktor Robert Waldinger, który jest psychiatrą i czynnie działał przy projekcie badawczym Harvard Study of Adult Development uważa, że wyniki badań wskazują, że to właśnie nasze relacje i to jak jesteśmy w nich szczęśliwi, mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Dodatkowo to właśnie bliskie i udane relacje międzyludzkie sprawiają, że ludzie są szczęśliwsi.

Wbrew przekonaniu wielu osób kluczem do szczęścia wcale nie okazały się pieniądze lub sława, a drugi człowiek. Dzieje się tak, ponieważ dobre relacje mają na nas duży wpływ oraz stymulują nas mentalnie i emocjonalnie. Co więcej, zdaniem doktora dr Robert Waldinger samotność może niszczyć człowieka bardziej niż różne używki oraz uzależnienia.

Źródło: Zwierciadlo.pl; news.harvard.edu/gazette/

szczęścierecepta na szczęściew pogoni za szczęściem