NewsyIle osób ma takie samo nazwisko? Sprawdź, czy nazywasz się popularnie

Ile osób ma takie samo nazwisko? Sprawdź, czy nazywasz się popularnie

Sprawdź, czy twoje nazwisko jest popularne
Sprawdź, czy twoje nazwisko jest popularne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Tomasz Warszewski
10.02.2024 15:24

Nazwisko dla większości ludzi jest pewną tożsamością oraz znakiem przynależności do danej rodziny. W polskim rejestrze numerów PESEL znajduje się blisko 400 tysięcy nazwisk. Czy twoje znajduje się wśród tych najpopularniejszych? Możesz to łatwo sprawdzić!

Rodząc się, każdy człowiek otrzymuje nazwisko. W większości przypadków jest takie samo jak ojca lub matki. W Polsce zmiana nazwiska dotyczy głównie kobiet. Niektóre po wyjściu za mąż zrzekają się swojego nazwiska i przyjmują nowe po mężu. Czasami jednak niektóre nazwiska są problematyczne. Mogą być bardzo trudne do wymówienia lub są śmieszne i kłopotliwe. W takim przypadku również istnieje możliwość zmiany. Proces ten wymaga jednak złożenia bezpośrednio wniosku do kierownika urzędu stanu cywilnego. Niektóre nazwiska w Polsce są mniej lub bardziej popularne. Okazuje się, że można sprawdzić w specjalnej wyszukiwarce, jak często występujące jest nasze nazwisko.

Jakie są najpopularniejsze nazwiska w Polsce?

W Polsce już od kilkunastu lat najpopularniejszym nazwiskiem jest Nowak i posiada go aż 200 216 osób. Ciekawostką jest, że nazwisko to nie jest powszechnie znane tylko w naszym kraju. U wielu ludzi występuje również w Czechach oraz na Słowenii. Tam jednak jego pisownia trochę inaczej wygląda — pisze się "Novák". Drugim bardzo popularnym nazwiskiem w Polsce jest Kowalska/Kowalski i obecnie nosi je 135 441 osób. Zdarza się, że na jednej ulicy lub nawet w jednym bloku mieszka kilka osób o takim właśnie nazwisku. Innym niemalże równie często występującym nazwiskiem wśród Polaków jest Wiśniewski/Wiśniewska z liczbą 108 326 ludzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak naprawdę w porównaniu z danymi opublikowanymi na stronie "gov.pl" rok temu nie zaszły jakieś ogromne zmiany w zestawieniu popularnych nazwisk. Jedyną różnicą jest systematycznie malejąca liczba osób noszących te nazwiska. Ogromny wpływ ma na to na pewno malejąca z każdym rokiem populacja Polaków.

Nowe dane dotyczące nazwisk opublikowane przez gov.pl

Na rządowej stronie "dane.gov.pl" opublikowano nowe wykazy wszystkich nazwisk według stanu na 19 stycznia 2024 roku. Zestawienia te są przygotowane na podstawie rejestru PESEL. Warto podkreślić, że znalazło się w nich prawie 380 tysięcy nazwisk męskich oraz nieco ponad 400 tysięcy nazwisk damskich.

Jak można sprawdzić, czy twoje nazwisko jest popularne?

Jeżeli jesteś ciekawy, ile osób w 2024 roku nosi w Polsce takie samo nazwisko co ty, to możesz to łatwo sprawdzić. Wystarczy, że wpiszesz swoje dane w okienko wyszukiwarki pod tym linkiem:

Link do wyszukiwarki męskich nazwisk:

Link do wyszukiwarki damskich nazwisk:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także