NewsyTo najdłuższe nazwy miejscowości w Polsce. Na nich można połamać język

To najdłuższe nazwy miejscowości w Polsce. Na nich można połamać język

Myślisz, że twoja nazwa miejscowości jest trudna do wymówienia, bo zawiera jakiś polski znak i ma dwa człony? Kiedy przeczytasz poniższe propozycje, z pewnością zmienisz zdanie. Wielu Polaków nie potrafi ich wymówić, a obcokrajowcy nawet nie podejmują się tego wyzwania. Sprawdź, gdzie w naszym kraju znajduje się miejscowość z najdłuższą nazwą.

Miejscowość z najdłuższą nazwą w Polsce.
Miejscowość z najdłuższą nazwą w Polsce.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Sylvain Sonnet

Kilkuczłonowa nazwa wsi lub miasta to prawdziwa rzadkość, lecz w Polsce mamy kilka takich przypadków. To wyzwanie, by wymówić je na jednym oddechu, dlatego warto podjąć próbę i zmierzyć się z tymi łamańcami językowymi. Rekordowa nazwa miejscowości ma aż 35 liter i 40 znaków.

Miejscowość z najdłuższą nazwą w Polsce

Powyższy zaszczyt przypadł małej wiosce w województwie podkarpackim, której nazwa brzmi "Wólka Sokołowska k. Wólki Niedźwiedzkiej". Miejscowość znajduje się w powiecie rzeszowskim w gminie Sokołów Małopolski. Co ciekawe sama osada jest bardzo mała, lecz jak się okazuje, jej nazwa zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim rankingu. Dane potwierdzające ten fakt można znaleźć na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Zapisanie pełnego adresu mieszkańca tej okolicy pozwala zapełnić całą rubrykę w dokumencie. Nie chcemy nawet myśleć, ile osób pomyliło tę nazwę podczas adresowania przesyłki.

Kolejne miejsca w rankingu przypadają dwu- lub trzyczłonowym nazwom miejscowości, które brzmią:

  • Przedmieście Szczebrzeszyńskie (29 liter, 30 znaków),
  • Warmątowice Sienkiewiczowskie (28 liter, 29 znaków),
  • Sobienie Kiełczewskie Pierwsze (28 liter, 30 znaków).

Najdłuższa nazwa miejscowości turystycznej to Siemieniakowszczyzna. Trzeba przyznać, że wymówienie tych słów to nie lada wyczyn. Nie dość, że są długie, to zawierają pełno polskich znaków i dźwięków, które są nie do wypowiedzenia przez obcokrajowca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kuchenne triki, których nauczyła mnie mama

Miasta z najdłuższą nazwą

Polskie miasta mają najczęściej łatwe i krótkie nazwy, lecz zdarzają się wyjątki. Numerem jeden będzie Ostrowiec Świętokrzyski, w którego skład wchodzą aż 22 litery i 23 znaki. Miasto zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości w województwie świętokrzyskim, a zamieszkuje je aż 64 tysiące osób. Kolejne długie i trudne do wymówienia nazwy to: Kalwaria Zebrzydowska, Grodzisk Wielkopolski, Czechowice-Dziedzice, Baranów Sandomierski oraz Aleksandrów Kujawski. Choć te terminy bywają trudne do wypowiedzenia, z pewnością nie mogą się mierzyć z nazwami miejscowości, które wypisaliśmy powyżej.

Dla kontrastu można dodać, że najkrótsza zarejestrowana nazwa miejscowości w Polsce to "Oś". Tak dokładnie, te dwie litery to cała nazwa. Wieś mieści się w województwie opolskim, w powiecie kluczborskim, w gminie Lasowice Wielkie. Trzeba przyznać, że mimo swojej skróconej formy, to również posiada polski znak.