Ile postoją bloki z wielkiej płyty? Specjaliści podają konkretny termin
Wielka płyta to relikt minionej epoki PRL-u, który na stałe wpisał się do krajobrazu polskich miast. Według statystyk jest ich blisko 60 tysięcy, a w blokach z wielkiej płyty żyje aż 12 milionów Polaków. Jaka czeka je przyszłość? Jak długo według specjalistów wytrzyma wielka płyta? Padł konkretny termin.
22.03.2024 | aktual.: 22.03.2024 12:09
Pierwszy w Polsce blok zaliczany do wielkiej płyty zbudowano w 1958 roku w Jelonkach, a w następnych dekadach pojawiało się ich coraz więcej, co nie oznacza, że listy oczekujących na lokale się skracały. W PRL-u mieszkanie w bloku z wielkiej płyty było szczytem marzeń, a mimo upływu lat to budownictwo nadal cieszy się popularnością. Jednak co dalej z budynkami z wielkiej płyty, czy w przyszłości mogą się zawalić? Odpowiedzi poznali już inżynierowie.
Jak długo wytrzyma wielka płyta?
Wiele osób uważa, że bloki budowane według popularnej technologii, czyli wielkiej płyty przetrwają wszystko. W latach 70. oraz 80. XX wieku zakładano, że budynki te wytrzymają maksymalnie 70 lat, a to dzięki zastosowanym w nich rozwiązaniom oraz materiałom. W tamtych czasach architektów obowiązywały normatywy mieszkaniowe, ale także goniły ich terminy, aby zdążyć z wybudowaniem jak największej ilości bloków z wielkiej płyty. Czy w tym przypadku te czynniki mają wpływ na to, jak długo wytrzyma wielka płyta?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Budownictwo wielkiej płyty wzięli pod lupę eksperci, którzy uważają, że architekci PRL-u nie docenili swoich konstrukcji. Według nich bloki wytrzymają od 100 do 120 lat od czasu zakończenia prac. Co w szybkim przeliczeniu oznacza, że wielka płyta postoi bez problemu do 2060 lub nawet 2080 roku!
Co jeszcze warto wiedzieć o wielkiej płycie?
Wiele osób myśli, że skoro wielka płyta powstała za czasów PRL-u to jej pomysłodawcami byli komuniści, ale nic bardziej mylnego. Pierwsze bloki powstawały już w latach 20. XX wieku w Holandii, a projektował je Le Corbusier, który przyjął i wdrożył w życie ideę domu-maszyny. W przypadku polskiej wielkiej płyty charakterystycznymi elementami konstrukcji są beton oraz żelbet, jak również budowanie bloków w systemie zamkniętym na zasadzie "kopiuj-wklej".
Wielka płyta znacznie różni się od nowoczesnego budownictwa i wcale nie chodzi o estetykę lub użyte materiały, ale przede wszystkim otoczenie i lokalizację całych osiedli. Zazwyczaj bloki z PRL-u znajdują się blisko punktów usługowych, ale także placówek oświatowych oraz zieleni miejskiej, co znacznie usprawniało życie ich mieszkańców.