PoradyIle prądu ciągną lampki choinkowe? Wybór modelu ma wpływ na rachunki

Ile prądu ciągną lampki choinkowe? Wybór modelu ma wpływ na rachunki

Lampki choinkowe mogą podnieść rachunki za prąd.
Lampki choinkowe mogą podnieść rachunki za prąd.
Źródło zdjęć: © Freepik | Freepik

14.12.2023 13:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lampki choinkowe to absolutny niezbędnik dekoracyjny, jaki musi się znaleźć w twoim domu z okazji grudniowych świąt. Migoczące światełka dodają klimatu i sprawiają, że magia świąt jest jeszcze bardziej odczuwalna. Niektórzy obwieszają całe domy i potrafią przyciągnąć uwagę swojego osiedla. Warto jednak pamiętać, że to oświetlenie czerpie energię elektryczną, co później będzie widoczne na rachunku. Jakich kwot się spodziewać?

Od jakiegoś czasu Polacy starają się ozdobić swoje domy na święta w amerykańskim stylu. Dużo lampek choinkowych, wianki na drzwiach i plastikowe mikołaje na podwórku — to wszystko dodaje klimatu, lecz trzeba pamiętać, że ma również swoją cenę. Lampki same w sobie są małym wydatkiem, lecz później pobierają prąd i mogą generować spore koszty. Dowiedz się, ile prądu pobierają, by później nie żałować swojej decyzji.

Ile prądu zużywają lampki choinkowe?

Przy zużyciu prądu ważna jest ilość lampek, które należy zasilić. Najczęściej spotykany model światełek to sznur z setką diod. Rozróżniamy dwa rodzaje lampek — wewnętrzne i zewnętrzne. Jak sami się domyślacie, te do wykorzystania na zewnętrznej fasadzie domu muszą być nieco mocniejsze i bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Kolejna różnica to pobór prądu, gdyż te zewnętrzne potrzebują go nieco więcej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Triki z wykorzystaniem cytryny

Eksperci porównali trzy rodzaje sznurów z setką diod: lampki choinkowe o białym świetle, kolorowe lampki i lampki zewnętrzne o białym świetle.

  • Standardowe światełka o jasnej barwie pobierały 2,8 W energii. Gdyby działały przez ok. 16 godzin w ciągu miesiąca, to ich pobór energii wyniósłby 1,34 kWh. Podliczając koszt względem aktualnej stawki za prąd, płacimy 1,14 zł za ich pracę.
  • Kolorowe lampki choinkowe pobierają aż 6 W energii. Jeśli będą działać przez 16 godzin, pobiorą 0,09 kWh, co wynosi 2,88 kWh, a koszty za prądu kształtowałby się na poziomie 2,44 zł.
  • Trzeci model lampek, stosowany na zewnątrz ma pobór mocy wynoszący 10 W, co przy działaniu przez 16 godzin, da 4,8 kWh, czyli 4,80 zł.

Tryb i czas mają znaczenie

Jeżeli łańcuch jest ciągle na trybie świecenia, pobór prądu będzie większy. Zmiana na opcję wygaszania i rozświetlania zmniejsza ilość wykorzystanej energii elektrycznej.

Jeżeli świecisz lampki tylko przez tydzień w roku, śmiało możesz je założyć. Twój rachunek wzrośnie nieznacznie, nawet jeśli będziesz ich używać non stop! W przypadku gdy lampki zakładasz już początkiem grudnia, warto zastanowić się, czy pozostawianie zapalonej dekoracji na kilkanaście godzin dziennie jest na twoją kieszeń. Ciągły pobór mocy może przełożyć się na sporą kwotę, którą przyjdzie ci zapłacić po nowym roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także