PoradyLajfhakiJak odkamienić dzbanek filtrujący? Nawet nie myśl o odkamieniaczach

Jak odkamienić dzbanek filtrujący? Nawet nie myśl o odkamieniaczach

Jak doczyścić dzbanek filtrujący?
Jak doczyścić dzbanek filtrujący?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
20.01.2024 19:30, aktualizacja: 20.01.2024 19:41

Dzbanek filtrujący to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki temu prostemu urządzeniu możemy cieszyć się czystą wodą, a przy tym dbamy o środowisko. Co zrobić, jeśli po czasie pojawia się na nim kamień? Jak pozbyć się nalotu? Podpowiadamy.

Dzbanki filtrujące cieszą się coraz większą popularnością. To zwykły dzbanek, w którym umieszcza się specjalny filtr, który oczyszcza wodę z zanieczyszczeń, a niektóre modele dodatkowo wzbogacają ją w substancje mineralne, takie jak magnez.

To rozwiązanie eliminuje problem plastikowych butelek, a przy tym pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, które wydajemy na wodę. Jak to z dzbankami bywa, po czasie pokrywają się nieestetycznym kamieniem. Nie wiesz, jak się go pozbyć? Poznaj prosty sposób.

Jak działa dzbanek filtrujący?

Dzbanek filtrujący to bardzo wygodne rozwiązanie. Wystarczy, że wlejesz wodę do dzbanka i odczekasz kilka minut, aż cała woda przeleje się przez filtr. Przefiltrowana woda jest całkowicie pozbawiona zanieczyszczeń. Niektóre filtry dodatkowo wzbogacają ją o cenne substancje mineralne.

Cena takiego sprzętu zaczyna się od 20, a kończy na 50 złotych. Kwota jest uzależniona od wielkości dzbanka i ilości filtrów. Jeden filtr wystarczy na ok. 4 tygodnie. Po miesiącu należy go wymienić. Zastanawiałeś się kiedyś, na jakiej zasadzie działa wspomniany filtr?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W środku filtra znajduje się specjalny wkład z węgla aktywnego, który oczyszcza wodę z chloru, piasku, kamienia i zanieczyszczeń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Przefiltrowana woda jest miękka i wręcz słodka w smaku. Z powodzeniem zastąpi ci wodę mineralną czy źródlaną.

Jak pozbyć się kamienia z dzbanka filtrującego?

Choć w dzbanku znajduje się filtr, który zmiękcza wodę, i tak może zacząć zbierać się tam kamień. To całkowicie naturalne zjawisko i nie da się go uniknąć. Jak więc pozbyć się niechcianego nalotu? Odkamieniacz czy ocet to najgorsze możliwe wyjście. Jest jednak jeszcze jedno rozwiązanie. To sok z cytryny i kwasek cytrynowy. Oba składniki pozbędą się niechcianego nalotu.

Jak ich użyć? Zacznij od przygotowania roztworu. Zagotuj wodę i wymieszaj ją z sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym, trzymając się proporcji 3:1. Wyjmij filtr, a dzbanek zalej przygotowanym wcześniej roztworem. Pozostaw go tak na 2 godziny. Po tym czasie wstrząśnij naczyniem, aby usunąć resztki nalotu. Na końcu wypłucz dzbanek i osusz go czystym papierem. Po kamieniu nie powinno być już śladu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także