PoradyLajfhakiJak zrobić screena? Nic prostszego! Krok po kroku, jak zrobić zdjęcie ekranu

Jak zrobić screena? Nic prostszego! Krok po kroku, jak zrobić zdjęcie ekranu

Teraz już wiem, jak szybko zrobić screena na laptopie i telefonie
Teraz już wiem, jak szybko zrobić screena na laptopie i telefonie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | tippapatt

06.02.2024 17:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Robienie zrzutu ekranu to niezwykle przydatna funkcja, która ułatwia nasze życie. Najczęściej w inny sposób nie możemy zapisać wyświetlającego się nam obrazu, dokumentu, a nawet konwersacji. Screena możemy zrobić zarówno na telefonie, jak i komputerze, a jest to banalnie proste. Sprawdź, jak zrobić screena w kilku prostych krokach.

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, jak robią to inni? Tak naprawdę zrobienie screena to najprostsza rzecz na świecie. Na pewno szybko to opanujesz. Zazwyczaj wystarczy jedno kliknięcie, aby zapisać to, co znajduje się na wyświetlaczu, ponieważ nowoczesny sprzęt elektroniczny posiada takie funkcje. Jeszcze kilka lat temu trzeba było się namęczyć, a dziś zrzuty ekranu na telefonie lub laptopie to codzienność. Od dziś nie będziesz mieć z nimi problemu.

Jak zrobić screena na laptopie?

We wszystkich komputerach robi się je tak samo, a producenci laptopów stosują te tożsame rozwiązania, których nie sposób nie zauważyć na klawiaturze gołym okiem. Wszystko, co musisz zrobić, to użyć zaledwie dwóch klawiszy, czyli wcisnąć jednocześnie Fn oraz Print Screen, który często jest oznaczony skrótem "prt sc" lub kryje się pod nazwą Insert. W niektórych modelach laptopów można pominąć użycie klawisza Fn. Dzięki temu zrobisz zrzut ekranu, ale to nie koniec, ponieważ musisz go zapisać. Do tego najlepiej sprawdzi się program Paint oraz opcja "Wklej" lub kolejny skrót klawiaturowy CTRL i V. W nowoczesnych komputerach zrzut ekranu możesz automatycznie przesłać na czacie lub w e-mailu za pomocą jedynie funkcji wklejenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zrobić screena tylko części ekranu?

Bardzo często zdarza się tak, że potrzebny nam jest jedynie wycinek ekranu, a nie zrzut całości. Wtedy można bawić się w przycinanie screena, ale szkoda na to czasu. O wiele lepiej będzie nacisnąć na klawiaturze Shift + Windows + S, dzięki tej kombinacji z łatwością przytniesz interesujący się fragment na ekranie komputera. Potem musisz go tak samo zapisać w Paint lub wkleić do wybranego okienka konwersacji. Dzięki temu sprytnemu trikowi oszczędzisz sobie czasu. Natomiast musisz pamiętać, że te skróty nie zadziałają na laptopach firmy Apple, które mają zupełnie inne oprogramowanie.

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze firmy Apple?

W tych laptopach wygląda to zupełnie inaczej, ale zrobienie screena również jest proste. Wszystko, co musisz zrobić, to nacisnąć na klawiaturze Shift + Command + 3, która jest zupełnie inną sekwencją niż w Windows. Ta kombinacja zrobi zrzut ekranu, który zapisuje się sam. Natomiast jeśli interesuje cię screen tylko wybranego fragmentu, to naciśnij Shift + Command + 4.

A jak zrobić screen na telefonie?

Tutaj również wszystko zależy od tego, z jakiego oprogramowania oraz firmy posiadasz telefon. Zazwyczaj jednoczesne naciśnięcie guzików blokady oraz głośności sprawia, że od razu rzut ekranu zapisuje się w galerii urządzenia. Coraz więcej telefonów ma wbudowaną funkcję "Zrzut ekranu" albo "Screen", więc wystarczy jedno kliknięcie. Natomiast iPhone'y w zależności od modelu mogą mieć co najmniej kilka kombinacji, a najczęściej jest to wciśnięcie guzika bocznego ze środkowym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także