PoradyPrzestań oglądać TV i jeść. Badacze alarmują - skutki mogą być opłakane

Przestań oglądać TV i jeść. Badacze alarmują - skutki mogą być opłakane

jedzenie przed telewizorem, fot. Getty Images
jedzenie przed telewizorem, fot. Getty Images

07.09.2023 13:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jedzenie przed telewizorem sprzyja tyciu. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych w ostatnich latach. Wyjaśniamy, dlaczego powinieneś jak najszybciej zerwać z tym nawykiem i jak się do tego zabrać.

Jeśli sądzisz, że szkodliwe jest jedzenie przed telewizorem tylko chipsów, orzeszków i innych słonych przekąsek, jesteś w błędzie. Naukowcy odkryli, że przybieranie na wadze jest skutkiem spożywania w ten sposób również zdrowych posiłków. Wyjaśniamy, dlaczego się tak dzieje.

Dlaczego jedzenie przed telewizorem sprzyja tyciu?

Badania dotyczące związku tycia z jedzeniem przed telewizorem przeprowadzono na grupie 120 osób. Wynika z nich, że osoby, które spożywały posiłki w ten sposób, zjadały więcej niż te, które nie wykonywały w czasie jedzenia żadnych angażujących czynności. Słowo angażujący ma tu kluczowe znaczenie. Oglądanie telewizji sprawia, że cała twoja uwaga skupia się na programie, serialu czy filmie. Nie zwracasz uwagi na to, co jesz oraz ile jesz. Przez to mózg znacznie później odbiera sygnał, że jesteś najedzony. Właśnie dlatego spożywanie posiłków przed telewizorem sprzyja tyciu. Podobnie działa konsumpcja w czasie pracy przy komputerze, czytania gazety czy przeglądania portali społecznościowych. Gdybyś usiadł przy stole i skupił się tylko na tym, co masz na talerzu — na smaku. zapachu, przeżuwaniu itd. — szybciej poczułbyś się syty i zjadłbyś znacznie mniej.

Jedzenie przed telewizorem sprzyja przybieraniu na wadze. Fot. Freepik
Jedzenie przed telewizorem sprzyja przybieraniu na wadze. Fot. Freepik

Jakie inne skutki może mieć jedzenie przed telewizorem?

Przybieranie na wadze nie jest jedyną konsekwencją spożywania posiłków w czasie oglądania telewizji. Inne badania wykazały, że samo długotrwałe siedzenie przed ekranem jest jednym z czynników ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Problem dotyczy nie tylko osób dojrzałych, ale także tych w młodym wieku. Wykazano, że spędzanie ponad 1 godziny dziennie przed telewizorem zwiększa ryzyko rozwoju choroby u młodych osób o 12 procent.

Jedzenie przed telewizorem może mieć fatalny wpływ na zdrowie. Fot. Freepik
Jedzenie przed telewizorem może mieć fatalny wpływ na zdrowie. Fot. Freepik

Jak oduczyć się jedzenia przed telewizorem?

Jeśli regularnie jadasz, oglądając telewizję, pewnie nie będzie ci łatwo od razu zrezygnować z tego nawyku. Warto jednak zacząć ćwiczyć świadome jedzenie, które zyskuje coraz większą popularność. Idea jest taka, by w czasie posiłku skupiać się tylko na tym, co znajduje się na talerzu. Powinieneś zwracać uwagę na to, jak wygląda danie, jak pachnie i jak smakują poszczególne komponenty. Dzięki temu posiłek będzie o wiele przyjemniejszy. Szybciej poczujesz też sytość, ponieważ twój mózg nie będzie zajęty przetwarzaniem żadnych innych informacji. Specjaliści radzą, by na początek wybrać 1 posiłek dziennie, który będziesz spożywać w duchu świadomego jedzenia. Po jakimś czasie powinieneś stosować tę praktykę przy 2 posiłkach, następnie przy 3 itd., aż całkiem zapomnisz o jedzeniu przed telewizorem.

zdrowiejedzeniezłe nawyki
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także