Jest starszy, niż myślisz. Kiedy "wymyślono" pocałunek?
Pocałunek w usta kojarzy się z romantycznym aktem dwojga zakochanych, którzy okazują sobie miłość. Choć ta wizja brzmi bajkowo, to kiedyś pocałunki nie były takie same. Pierwsze buziaki dawano sobie tysiące lat temu, lecz była to bardziej powinność i test, niżeli uczuciowy gest. W jakiej kulturze narodził się ten zwyczaj i ile ma lat?
Badacze historyczni mają kilka dowodów na to, że pocałunek nie jest nowoczesną formą wyrażania uczuć, a starym obrzędem, który praktykowano tysiące lat temu. Całusy były nazywane "blokowaniem ust" a moda na ich dawanie rozprzestrzeniła się ok. 300 r. p.n.e — niedługo przed wydaniem pierwszej Kamasutry. W której kulturze pocałunki były pierwsze?
Pocałunki znano już w starożytności
Jeszcze kilka lat temu twierdzono, że pocałunek został "wynaleziony" w Indiach, a dowodem tego jest gliniana tablica z 1500 r.p.n.e. gdzie, można wyczytać o akcie "blokowania ust". Niektórzy lekarze twierdzą, że to właśnie wtedy narodził się wirus opryszczki, który został przywieziony do Europy, gdy wojska Aleksandra Wielkiego zaczęły stosować pocałunki na brankach i swoich żonach w 300 r.p.n.e.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kompozycje z kwiatów
Dziś wiadomo, że pierwsze buziaki dawano sobie już w starożytnej Mezopotamii i Egipcie ok. 2500 r.p.n.e. Dowodem na to jest gliniana tablica wykopana w starożytnym mieście Nippur. Artefakt zawiera wizualizację pocałunku, który miał nieco inną funkcję niż w obecnych czasach. Ówcześni ludzie uważali, że zetknięcie ust to ostatni gest, jaki należało uczynić po zakończonym stosunku seksualnym. W tamtych czasach nie istniało coś takiego jak "gra wstępna" więc pocałunki jako inicjacja zbliżenia zostały "wynalezione" później, niż samo współżycie.
Pocałunki rzadko kiedy były aktem miłości
W obecnych czasach uważa się, że zetknięcie ust to coś romantycznego i każda para powinna się całować, a jeśli tego nie robi, coś z nią nie tak. Lata temu nikt na to tak nie patrzył. Pocałunek po skończonym stosunku był ostatnim elementem współżycia. Z drugiej strony zetknięcie się ustami dało pewnego rodzaju pogląd na zdrowie partnera. Jeśli miał nieświeży oddech, mogło to świadczyć o złym stanie, a to z kolei było uważane za wadę, którą może odziedziczyć potomstwo. Na tej podstawie kobiety wybierały sobie silnych partnerów.
Pocałunki były i będą, a dowodem tego są zachowania szympansów, które również praktykują gest stykania się ustami. Jest to odruch, który zapoczątkował się już tysiące lat temu i trwa do dziś. W tych czasach pocałunki są kojarzone z czymś miłym, do czego nikt nie musi się zmuszać. Ewolucja sprawiła, że porzuciliśmy stare zwyczaje i zapoczątkowaliśmy nowe, które są o wiele przyjemniejsze!