×
Wirtualna Polska

Język migowy bez tajemnic i 13 najpopularniejszych zwrotów, które wprowadzą Cię w świat ciszy

Osoby głuche mają sprawny aparat mowy. Nie są w stanie nauczyć się jednak języka fonicznego, gdyż go zwyczajnie nie słyszą.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Ludzie żyjący w świecie ciszy, przez całe wieki, egzystowali na marginesie społeczeństwa. Przełom przyszedł dopiero w XVI wieku. W zamożnym, hiszpańskim rodzie de Velasco na świat zaczęły przychodzić głuche dzieci. Przyszły dziedzic nie otrzymałby znacznej fortuny, gdyby nie wyraził takiej woli. W związku z tym zaczęto większą wagę przykładać do kształcenia osób niesłyszących oraz starano się wypracować sposób porozumiewania się z nimi.
Poznaj też inne ciekawostki o języku migowym!

1. Miganie rapu

W języku migowym można wyrażać dowcipy, poezję, wulgaryzmy, a nawet rapować. Doskonałym przykładem na to jest grupa Migamrap, która została założona w Lublinie.

2. Nagroda dla niesłyszącej aktorki

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Marlee Matlin to niesłysząca amerykańska aktorka, która w 1986 roku otrzymała Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie „Dzieci gorszego Boga”.

3. Mądre dzieci

Dzieci, które posiadają niesłyszących rodziców znacznie szybciej uczą się języka migowego niż języka fonicznego.

<a href=freepik">

freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

4. Polski Język Migowy

Szacuje się, że na świecie jest w użyciu aż 200-300 języków migowych (nie istnieje jeden uniwersalny język migowy). Mają one własne systemy znaków (ich liczba waha się od 5 do 15 tys.), zasady gramatyczne i słownictwo. W Polsce osoby niesłyszące komunikują się PJM (Polski Język Migowy).

<a href=genialne">

genialne

5. Migający budowlańcy

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Na potrzeby niektórych grup zawodowych zostały stworzone specjalne języki migowe. Posługują się nimi np. żołnierze podczas wykonywania w ciszy ważnych operacji taktycznych (cały czas są w kontakcie wzrokowym). Używają ich także robotnicy pracujący na budowach w dużym hałasie.

<a href=wirestock/freepik">

wirestock/freepik

6. Uniwersytet dla niesłyszących

Uniwersytet Gallaudeta to pierwsza i wciąż jedyna uczelnia na świecie, gdzie przedmioty humanistyczne i artystyczne wykładane są w języku migowym. Słuchacze posługują się  Amerykańskim Językiem Migowym (ASL).

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
<a href=pixabay">

pixabay

7. Edukacja maluchów

Bobomigi to metoda porozumiewania się z niemowlętami za pomocą podstawowych znaków języka migowego. Naukę można rozpocząć między 6 a 10 miesiącem życia. Wówczas dziecko zaczyna żywo interesować się komunikacją.

<a href= Marco Bruschtein/wikimediacommons">

Marco Bruschtein/wikimediacommons

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

8. Język migowy w 2 minuty

Każdy może nauczyć się języka migowego, chociaż na początku będzie to wymagało sporo wysiłku. Najistotniejsze jest właściwe ułożenie rąk w stosunku do ciała oraz odpowiedni układ palców i dłoni. Zobacz jak w języku migowym wygląda 13 najpopularniejszych zwrotów!

Jak oceniasz trudność języka migowego?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska