NewsyJęzyk migowy bez tajemnic i 13 najpopularniejszych zwrotów, które wprowadzą Cię w świat ciszy

Język migowy bez tajemnic i 13 najpopularniejszych zwrotów, które wprowadzą Cię w świat ciszy

Język migowy bez tajemnic i 13 najpopularniejszych zwrotów, które wprowadzą Cię w świat ciszy
13.05.2022 10:20, aktualizacja: 14.05.2022 10:32

Osoby głuche mają sprawny aparat mowy. Nie są w stanie nauczyć się jednak języka fonicznego, gdyż go zwyczajnie nie słyszą.

Ludzie żyjący w świecie ciszy, przez całe wieki, egzystowali na marginesie społeczeństwa. Przełom przyszedł dopiero w XVI wieku. W zamożnym, hiszpańskim rodzie de Velasco na świat zaczęły przychodzić głuche dzieci. Przyszły dziedzic nie otrzymałby znacznej fortuny, gdyby nie wyraził takiej woli. W związku z tym zaczęto większą wagę przykładać do kształcenia osób niesłyszących oraz starano się wypracować sposób porozumiewania się z nimi.

Poznaj też inne ciekawostki o języku migowym!

1. Miganie rapu

W języku migowym można wyrażać dowcipy, poezję, wulgaryzmy, a nawet rapować. Doskonałym przykładem na to jest grupa Migamrap, która została założona w Lublinie.

2. Nagroda dla niesłyszącej aktorki

Marlee Matlin to niesłysząca amerykańska aktorka, która w 1986 roku otrzymała Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie "Dzieci gorszego Boga".

3. Mądre dzieci

Dzieci, które posiadają niesłyszących rodziców znacznie szybciej uczą się języka migowego niż języka fonicznego.

freepik
freepik

4. Polski Język Migowy

Szacuje się, że na świecie jest w użyciu aż 200-300 języków migowych (nie istnieje jeden uniwersalny język migowy). Mają one własne systemy znaków (ich liczba waha się od 5 do 15 tys.), zasady gramatyczne i słownictwo. W Polsce osoby niesłyszące komunikują się PJM (Polski Język Migowy).

genialne
genialne

5. Migający budowlańcy

Na potrzeby niektórych grup zawodowych zostały stworzone specjalne języki migowe. Posługują się nimi np. żołnierze podczas wykonywania w ciszy ważnych operacji taktycznych (cały czas są w kontakcie wzrokowym). Używają ich także robotnicy pracujący na budowach w dużym hałasie.

wirestock/freepik
wirestock/freepik

6. Uniwersytet dla niesłyszących

Uniwersytet Gallaudeta to pierwsza i wciąż jedyna uczelnia na świecie, gdzie przedmioty humanistyczne i artystyczne wykładane są w języku migowym. Słuchacze posługują się  Amerykańskim Językiem Migowym (ASL).

pixabay
pixabay

7. Edukacja maluchów

Bobomigi to metoda porozumiewania się z niemowlętami za pomocą podstawowych znaków języka migowego. Naukę można rozpocząć między 6 a 10 miesiącem życia. Wówczas dziecko zaczyna żywo interesować się komunikacją.

Marco Bruschtein/wikimediacommons
Marco Bruschtein/wikimediacommons

8. Język migowy w 2 minuty

Każdy może nauczyć się języka migowego, chociaż na początku będzie to wymagało sporo wysiłku. Najistotniejsze jest właściwe ułożenie rąk w stosunku do ciała oraz odpowiedni układ palców i dłoni. Zobacz jak w języku migowym wygląda 13 najpopularniejszych zwrotów!

Jak oceniasz trudność języka migowego?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także