NewsyJuż niedługo całkowite zaćmienie Słońca. Będzie widziane z Polski?

Już niedługo całkowite zaćmienie Słońca. Będzie widziane z Polski?

Zaćmienie Słońca
Zaćmienie Słońca
Źródło zdjęć: © Getty Images | Pitris

07.04.2024 09:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele osób już szykuje się do tego, aby w najbliższy poniedziałek spoglądać w niebo, a będzie tam czekać wyjątkowy spektakl. Właśnie 8 kwietnia około godziny 20 pojawi się zaćmienie Słońca, które nie zdarza się za często. Czy w Polsce będziemy mogli je oglądać?

Zaćmienie Słońca może wywoływać ekscytujące ciarki na plecach, ponieważ to zjawisko astrologiczne wcale nie zdarza się za często. Według naukowców całkowite zaćmienie zdarza się zaledwie raz na 370 lat, więc tylko szczęśliwcy mogą je podziwiać na własne oczy. Czy już jutro należy sięgnąć po lornetkę lub teleskop i bacznie obserwować niebo? Jeśli masz takie astronomiczne plany, to lepiej obejrzyj zaćmienie Słońca na żywo w aplikacji komórkowej.

Co powoduje zaćmienie Słońca?

Wszystko można przyrównać do naturalnego tańca planet, który dla naszych przodków był przerażającą wizją, a dla nas jest zaledwie ciekawostką ze świata astronomii. Zaćmienie Słońca polega na tym, że Księżyc, czyli nasz satelita, znajduje się między Ziemią a Słońcem i przez kilka lub kilkanaście minut zasłania jego blask. Wyróżnia się przy tym aż cztery rodzaje zaćmień, w poniedziałek będzie ono całkowite, gdzie "zniknie" Słońce. Astronomia punktuje też zaćmienie częściowe, obrączkowe, ale na liście wyjątkowe jest zaćmienie hybrydowe. Łączy ono ze sobą całkowite oraz obrączkowe, przez co możemy je podziwiać najrzadziej. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakby tego było mało, to w tym samym czasie Księżyc znajduje się w nowiu, co również nie zdarza się zbyt często podczas zaćmień Słońca. Nasz satelita będzie rósł, a kulminacją tego zjawiska będzie pełnia Różowego Księżyca (24 kwietnia), co może dać w kość osobom cierpiącym na problemy ze snem podczas takich zjawisk astronomicznych. W naszym kraju całkowite zaćmienie Słońca było widoczne ostatni raz 25 października 2022 roku, a kolejne będzie w 2135 roku. Natomiast już częściowe zaćmienie Słońca będzie do podziwiania 29 marca 2025 roku, co również jest nie lada gratką. 

Kiedy nastąpi zaćmienie Słońca?

W najbliższy poniedziałek, a dokładnie jutro zaćmienie Słońca pojawi się nad Ameryką Środkową i Północną, a w zasadzie rozpocznie się nad Meksykiem w samo południe lokalnego czasu. Następnie podziwiać je będę mieszkańcy USA, a przede wszystkim takich stanów jak Teksas, Kentucky, Ohio oraz Vermont.

Na sam koniec zaćmienie Słońca pojawi się w Kanadzie, dzięki czemu ten spektakl będzie dobrze widoczny w Nowym Brunszwiku, Ontario i na Wyspie Księcia Edwarda. Z tego powodu w Polsce niestety nie zobaczymy zaćmienia Słońca, a według badaczy jedynie wprawne oko Hiszpanów oraz Irlandczyków będzie mogło pod wieczór zobaczyć minimalne częściowe zaćmienie. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także