NewsyJuż wszedł w życie. Ile dopłacimy za podatek od plastiku?

Już wszedł w życie. Ile dopłacimy za podatek od plastiku?

Ile wynosi podatek od plastiku?
Ile wynosi podatek od plastiku?
Źródło zdjęć: © Freepik | militsova
02.01.2024 17:11

Wraz z nowym rokiem w życie wchodzi podatek od plastiku, który będzie dotyczył każdego z nas. Wszystko po to, by ograniczyć wpływ tworzyw sztucznych na środowisko naturalne. Ile przyjdzie nam zapłacić za te zmiany? Niestety kwoty nie są pocieszające.

Kilka miesięcy temu Andrzej Duda, prezydent Polski, podpisał nowelizację ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, która ma ograniczyć stosowanie jednorazowych przedmiotów z plastiku. Z dniem 01.01.2024 do każdego plastikowego opakowania będzie doliczana dodatkowa opłata. Nie ominie nikogo, chyba że wybierzemy bardziej ekologiczne formy transportowania żywności.

Podatek od plastiku – ile będzie nas kosztował?

Minister Klimatu i Środowiska jasno podaje, jakich kwot należy się spodziewać za wszystkie jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych. Dopłata waha się między 0,20 gr za kubki od napojów i 0,25 zł za opakowania jednorazowe dla żywności. Istnieje również drugie rozporządzenie na temat cen dla poszczególnych rodzajów opakowań. W przypadku plastikowych butelek jednorazowych o pojemności trzech litrów z włączeniem zakrętek stawka wynosi 1 zł/kg. Oznacza to, że wraz z nowym rokiem ceny skoczą w górę, a opłaty za jednorazowe opakowania będą bardziej dotkliwe niż dotychczas.

Warto również zaznaczyć, że wraz z nowym rokiem zamykają się linie produkcyjne, które specjalizują się w plastikowych sztućcach, kubkach, słomkach czy akcesoriach kuchennych. Każdy przedsiębiorca będzie miał obowiązek poinformować klientów o szkodliwym działaniu plastiku na środowisko. Pomijając sztućce i reklamówki, trzeba się liczyć z tym, że opiętnowane będą artykuły higieniczne jak podpaski, tampony czy chusteczki nawilżane. Nie oznacza to, że zostaną wycofane ze sprzedaży, lecz ich cena wzrośnie. Wszystko ma na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, które muszą zostać zredukowane. W innym wypadku w 2060 roku ilość odpadów potroi się, a ilość wypuszczonych gazów wzrośnie o 100 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak ograniczyć zużycie plastiku?

Świat przyzwyczaił nas do korzystania z jednorazowych artykułów, lecz prawda jest taka, że da się je ograniczyć, a nawet całkowicie się ich pozbyć. Zamiast foliowych reklamówek zainwestuj w wielorazowe woreczki, do których możesz wkładać pieczywo, warzywa i owoce. Wszystkie plastikowe pojemniki wymień na te ze szkła lub metalu. Możesz je wykorzystywać przez wiele lat, co w porównaniu z plastikowymi akcesoriami nie jest możliwe.

Ekologiczne opakowania z papieru
Ekologiczne opakowania z papieru© Freepik | samael334

W przypadku artykułów higienicznych również warto pomyśleć o zmianie nawyków. Zamiast kupować kolejne opakowania podpasek i tamponów, możesz zainwestować w wielorazowy kubeczek menstruacyjny, który jest bardziej praktyczny i pozwala na sporą oszczędność. Wielorazowe chusteczki, papier toaletowy czy pampersy budzą nieco oburzenia, lecz coraz więcej osób decyduje się na ich kupno. Jest to ekologiczne i oszczędne, a w tych czasach są to jedne z najważniejszych czynników.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także